4p

Minden okostelefon-használó számára ismerős érzés, hogy legszemélyesebb eszköze külföldön – internetkapcsolat nélkül - lényegében levélnehezékké változik. Ha az Európai Parlament kitart korábbi döntése mellett, akkor 2015. december 15-től ennek vége.

Ha a roamingdíjakat eltörlik, akkor kinyílhat az európai a telekommunikációs piac, hiszen innentől kezdve nem leszünk a hazai szolgáltatókhoz kötve, szerződhetünk akár osztrák, vagy brit cégekkel is. Az mfor.hu utánajárt, hogy jelenleg milyen áron kínálják szolgáltatásaikat a hazai és a külföldi cégek. Az számok csupán a nagyságrendek érzékeltetésére szolgálnak, hiszen a telekommunikációs piacon szinte naponta jelennek meg a cégek új akciós ajánlatokkal.

Megnéztük, hogy ha az Apple csúcskészülékének az iPhone 5S-nek a legkisebb 16 GB-os változatát szeretnénk megvásárolni korlátlan hívás és SMS küldéssel, illetve minimum 1, de inkább 2 GB-os internetcsomaggal, akkor hol mennyit kell érte fizetni.

Magyarországon két szolgáltató kínálatában szerepel a készülék. Mindkét cégnél dönthetünk, hogy alacsonyabb kezdőrészlettel de 20 ezer forint feletti havidíjakkal vágunk bele a két éves hűségbe, vagy mélyebben a zsebünkbe nyúlunk és akkor nem sokkal 20 ezer forint alatt fizetünk minden hónapban. Az egyik cég 2, a másik 3 GB internetet kínál havonta, amely az átlag felhasználónak nem jelent különbséget, bár vannak olyan videós tartalmak, amelyek bizony falják az adatforgalmunkat.

Az osztrákok a mieinknél kedvezőbb ajánlatokkal találkozhatnak a hazai üzletekben. Az egyik szolgáltató a sebesség szerint is differenciálja csomagjait. A már elfogadhatónak számító 21 Mbps letöltési sebességet 4 GB adatforgalommal 35 euróért megkapjuk, amely még 307 eurós árfolyamon számolva is 10 700 forint. Sőt az első évben még ebből is engednek 10 százalékot on-line rendelés esetén. Igaz ami igaz, ebben az esetben az átvételkor közel 400 euró, vagyis több mint 120 ezer forint fizetendő. Ha azonban bevállalunk egy 17 ezer forintos összeget, a telefont már 15 ezerért megkapjuk és ehhez már maximális 150 Mbps sebesség, 6 GB internet és 400 perc Európán belüli beszélgetés jár. Egy másik szolgáltató 20 ezer forintért az internetet is korlátlanul kínálja, és a telefonért sem kell fizetni mikor elhozzuk.

Németországban 18 ezer forintos havidíjakért és 30 ezer forint körüli kezdőrészletekért adják a telefont. Ezekben viszont csak 1 GB adatforgalom van, amely már némi visszafogottságot kíván a felhasználótól.

Angliában a legkedvezőbb egy 0 forintos kezdőrészlet mellett fizetendő 47 fontos (17 400 forint) összeg, amihez 3 GB adatforgalom tartozik. Ha megelégszünk 2 GB-al is, akkor egy másik szolgáltatónál 18 ezer forint befizetésével már havi 14 ezerért is használhatjuk a csúcs iPhone-t.

Szlovákiában 17 500 forintért elhozhatjuk a telefont, és megússzuk havi 15 ezer forinttal, bár ezért nem kapjuk meg a 4G sebességet.

Láthatjuk, hogy még a magyar pénztárcának is jóval kedvezőbb ajánlatok vannak külföldön. Nem csoda, ha tőlünk nyugatabbra lényegében csak a nagy gyártók csúcskészülékeit látni az emberek kezében. Az összehasonlítás kedvéért - ismerve a 2012-es nettó átlagkereseteket - egy osztrák iPhone tulajdonosnak kifizetnie a 17 ezer forintos havidíjat olyan, mintha itthon 3 750 forint szerepelne a havi számlán.

Az európai távközlési hálózatüzemeltető szolgáltatók szövetsége már nemtetszését fejezte ki a döntéssel kapcsolatban és nem lenne meglepő ha mások is hangot adnának elégedetlenségüknek. Az emberek ”internetfüggéséből” sok szálloda és vendéglátó-ipari egység húz hasznot. Elég csak a elképesztően magas, vagy más fogyasztáshoz kötött wi-fi tarifákra gondolni. Pedig az internet ma már nem tekinthető extra szolgáltatásnak, legalábbis nem jobban mint pl. a közvilágítás.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!