Míg 2012-ben a föld lakosságának 15,2 százaléka használt okostelefonokat és tavaly megközelítettük a 20 százalékot, az idei év végére már az emberek negyede simogat majd valamilyen típust. A 2018-as előrejelzés szerint az arány eléri a 36,5 százalékot és ez lesz az az év, amikor az okostelefonok beérik a hagyományos mobilokat a felhasználók számát tekintve, ami 2,73 milliárd embert jelent majd – írja az Emarketer.
Ezek az adatok a föld lakosságára vonatkoznak, így nem meglepő, hogy az egyes államok között hatalmas a szórás. Norvégiában, Svédországban és Dániában például már tavaly meghaladta az 50 százalékot az okostelefon-penetráció, míg az Egyesült Királyságban és Hollandiában az idén lépi át ezt a lélektani határt. A németek, a franciák, az olaszok és spanyolok ugyan egy kicsit le vannak maradva, de jövőre náluk is kisebbségbe kerülnek a hagyományos mobilok. A magas arány nem meglepő, ha megnézzük, hogy a nyugat-európai fizetések mellett milyen könnyű hozzájutni egy felső-kategóriás készülékhez és a szolgáltatók mennyivel jobb ajánlatokkal várják az embereket, mint például Magyarországon.
Hasonló a helyzet Észak-Amerikában is: míg USA idén, Kanada jövőre „okosodik meg”. USA egyébként Kína (521,7 millió) után a legnagyobb okostelefonos piac 163,9 millió felhasználóval, persze csak addig, amíg nem számoljuk egy egységnek a nyugat-európai régiót, ahol már a 200 millióhoz közelítenek. Hamarosan azonban mind Európa, mind pedig az USA lejjebb kerül a ranglétrán, ugyanis a világ második legnépesebb állama, India lakosai is egyre inkább rákapnak az okostelefonok „ízére”.
Szász Péter
mfor.hu