3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amennyiben az állam mesterségesen - az adófizetők költségén - alacsonyan tartja az energiaárakat, a pazarló energiafogyasztást támogatja. Az mfor.hu „Heti diagram” sorozata keretében ezúttal az Ecostat elemzését közöljük a magas olajárak rövid- és hosszú távú következményeiről.

Mi vethet véget az olajfüggőségnek?

Az elmúlt évben a finomítói árrés nagysága bővült, nem kis mértékben a forgalmazói árrés javára. Ha azonban az elmúlt 20 év adatait vetjük össze ( 2. ábra), látható, hogy bár az árrés trendje emelkedő, követi az olajár alakulását, már többször volt kiugróan a trend felett.

Ez alapján eddig is lett volna ok a kapacitásbővítésre, azonban az alacsony olajárak és a kiszámíthatóan bővülő olajkereslet miatt a 90-es években erre nem került sor. Sokkal inkább úgy tűnik, hogy az olajszektor a kiugróan megnövekedett keresletnek tesz eleget, hiszen ha a kínálat képes rugalmasan követni a kereslet növekedését, a piaci egyensúly (magasabb ár mellett) helyreáll.

A kőolajár és a finomítói árrés

Gazdaságos energiahordozókra van szükség

Az aktuális prognózisok általában 20-30 évre elegendő felfedezett készletet jeleznek. A jövőben feltárt lelőhelyek azonban valószínűleg mind nehezebben és drágábban lesznek kitermelhetők. Az új olajipari beruházások nem csak azt jelentik, hogy új olajmezőket vonnak be a termelésbe, hanem azt is, hogy a hatékonyabb technológiákkal nagyobb mennyiségű fekete arany hozható felszínre a már meglévő mezőkből is.

Hosszú távon persze az lenne a cél, hogy ne a kőolaj kínálatát növeljük, hanem az energia hatékony és gazdaságos felhasználására törekedjünk, melynek előállításában a megújuló források részaránya egyre nagyobb részt képvisel. Ugyan ma még nem áll rendelkezésünkre olyan gazdaságos energiahordozó, ami kiválthatná a kőolajat, de vannak ígéretes próbálkozások, melyek révén új időszak kezdődhet a világgazdaságban.

Mi vethet véget az olajfüggőségnek?

Mi történik, ha korszakváltás közben elfogy az olaj? Amint nemrégiben egy előadáson valaki szellemesen megjegyezte, a kőkorszaknak sem azért lett vége, mert elfogyott a kő. Számos olyan okot említhetnénk, ami még ezelőtt arra ösztönzi a nemzetközi gazdaságot, hogy minél hamarabb megszabaduljon olajfüggőségétől. Maga az olaj ára az egyik legfontosabb észérv, ami arra készteti a gazdaság szereplőit, hogy gátat szabjanak olajszükségletük rohamos bővülésének.

A nem megújuló energiaforrások felhasználásával járó környezetrombolás, és ezzel szemben a fenntartható fejlődés igényének előtérbe kerülése a másik olyan folyamat, ami megálljt parancsol az ásványkincs-bázis totális kiaknázásának. Az sem mellékes, hogy az elkövetkező évtizedekben a felszínre hozható készletek egyre inkább a Közel-Kelet térségében koncentrálódnak, mely tény a gazdaság jelenlegi olajintenzitása mellett akár újra is rajzolhatja a világ hatalmi térképét. Az új, környezetbarát(abb) energiaforrások részesedésének növekedése vezethet majd el ahhoz, hogy hosszú távon a kőolaj felhasználása és így az ára is csökkenjen, a gazdaság pedig a megújuló energia korszakába lépjen.

Ecostat/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!