3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Reader’s Digest 2005 májusában kérdőíves felmérést készítetett a régió országaiban - Romániában, Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban és Magyarországon - a 17-27 éves fiatalok élethelyzetéről, kilátásairól és jövőképéről. Bár az országok hasonló gondokkal küszködnek, a fiatalok másképpen vélekednek saját országuk és a maguk helyzetéről.

A többség szerint előnyös az EU-tagságunk

Az elmúlt 5 év egyik legelkeseredettebb rétege a szakmunkások, akik másoknál lényegesen gyakrabban vélekedtek borúlátóan. A gazdasági színvonal, a munkalehetőségek, az életszínvonal, az egészségi állapot voltak azok a tényezők, amelyek pesszimistává tették őket.

A többség szerint előnyös az EU-tagságunk

[ajanlo=1249][igazitas=right/]Összehasonlítva a Readers Digest tíz évvel ezelőtti - 17-22 éves fiatalok körében végzett - felmérésével, Magyarország EU-tagságának megítélése most is pozitív. Jelenleg 66 százalékban inkább előnyöket várnak a fiatalok az integrációtól, 1995-ben ez az arány 67 százalék volt.

Szakemberek szerint a szemlélet változatlansága - valós ismeretek híján - az EU imázsa miatt a nyugati életszínvonalhoz kötődő általános pozitív érzésekből fakad. A lengyel, a cseh és a magyar fiataloknak már valóság az EU-tagság, és többségében elégedettek is vele. A lengyel fiatalok 72, a magyarok 67, a cseheknek pedig 59 százaléka gondolja úgy, hogy országuk inkább profitált a csatlakozásból. A fiatalok közül tehát a csehek a legkevésbé lelkesek attól a tudattól, hogy EU-tagok lettek, és ugyancsak ők voltak legkevésbé optimisták társadalmuk jövőjét illetően. Jelentős várakozásokkal tekintenek viszont az EU-ra Romániában: itt a fiatalok 74 százaléka gondol pozitívan a csatlakozásra. A hazai fiatalok 66 százaléka szerint EU-tagságunk előnyös az országnak, viszont minden negyedik megkérdezett negatívan ítéli meg azt.

A magyar fiatalok fele bízik benne, hogy munkát talál

Munkavállalás tekintetében a fiatalok mintegy negyede érzi úgy, hogy nagyon jók az esélyei és olyan munkát végez, amilyet szeretne. Relatív jobbnak tűnik a helyzet Magyarországon: itt jelentős többségben (51 százalék) vannak azok, akik úgy gondolják, adódnak majd - akár csupán kompromisszumos - munkalehetőségeik. Néhányan még a külföldi munkavállalást is reálisnak tartják. Legkevésbé a román fiatalok látnak esélyt arra, hogy el tudjanak helyezkedni.

A megkérdezettek többsége (89 százaléka) az elkövetkezendő öt évre azt a célt tűzte ki, hogy megfelelő munkahelyet találjon. A legtöbben azonban egyetértettek abban, hogy manapság a családot már nem kell feláldozni a munka oltárán, az egyensúly megteremthető.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!