A többség szerint előnyös az EU-tagságunk
Az elmúlt 5 év egyik legelkeseredettebb rétege a szakmunkások, akik másoknál lényegesen gyakrabban vélekedtek borúlátóan. A gazdasági színvonal, a munkalehetőségek, az életszínvonal, az egészségi állapot voltak azok a tényezők, amelyek pesszimistává tették őket.
A többség szerint előnyös az EU-tagságunk
[ajanlo=1249][igazitas=right/]Összehasonlítva a Readers Digest tíz évvel ezelőtti - 17-22 éves fiatalok körében végzett - felmérésével, Magyarország EU-tagságának megítélése most is pozitív. Jelenleg 66 százalékban inkább előnyöket várnak a fiatalok az integrációtól, 1995-ben ez az arány 67 százalék volt.
Szakemberek szerint a szemlélet változatlansága - valós ismeretek híján - az EU imázsa miatt a nyugati életszínvonalhoz kötődő általános pozitív érzésekből fakad. A lengyel, a cseh és a magyar fiataloknak már valóság az EU-tagság, és többségében elégedettek is vele. A lengyel fiatalok 72, a magyarok 67, a cseheknek pedig 59 százaléka gondolja úgy, hogy országuk inkább profitált a csatlakozásból. A fiatalok közül tehát a csehek a legkevésbé lelkesek attól a tudattól, hogy EU-tagok lettek, és ugyancsak ők voltak legkevésbé optimisták társadalmuk jövőjét illetően. Jelentős várakozásokkal tekintenek viszont az EU-ra Romániában: itt a fiatalok 74 százaléka gondol pozitívan a csatlakozásra. A hazai fiatalok 66 százaléka szerint EU-tagságunk előnyös az országnak, viszont minden negyedik megkérdezett negatívan ítéli meg azt.
A magyar fiatalok fele bízik benne, hogy munkát talál
Munkavállalás tekintetében a fiatalok mintegy negyede érzi úgy, hogy nagyon jók az esélyei és olyan munkát végez, amilyet szeretne. Relatív jobbnak tűnik a helyzet Magyarországon: itt jelentős többségben (51 százalék) vannak azok, akik úgy gondolják, adódnak majd - akár csupán kompromisszumos - munkalehetőségeik. Néhányan még a külföldi munkavállalást is reálisnak tartják. Legkevésbé a román fiatalok látnak esélyt arra, hogy el tudjanak helyezkedni.
A megkérdezettek többsége (89 százaléka) az elkövetkezendő öt évre azt a célt tűzte ki, hogy megfelelő munkahelyet találjon. A legtöbben azonban egyetértettek abban, hogy manapság a családot már nem kell feláldozni a munka oltárán, az egyensúly megteremthető.
Körte Ildikó