2p

A csatlakozás után radikális mértékben meg fognak növekedni a munkaerőköltségek közötti különbségek az EU-ban. Azok ma Svédországban például csaknem tizenkétszer nagyobbak, mint Lettországban.

A relatív olcsó munkaerővel rendelkező kelet- és közép-európai országok csatlakozása egyúttal azt is eredményezi, hogy a munkaerőköltség EU-átlaga csökkenni fog. Jelenleg ez átlagosan, egy órára levetítve 22,21 euró, május 1-e után viszont 19,09 euróra csökken, derül ki az Eurostat elemzéséből.

Eszerint a legalacsonyabb munkaerőköltséggel az EU-hoz 2007-ben csatlakozni kívánó két ország, Románia (1,51 euró) és Bulgária (1,35 euró) rendelkezik. A most belépő országok közül relatív olcsó a munkaerő Magyarországon (3,83 euró), Szlovákiában (3,06 euró) és Csehországban (3,9 euró).

Lengyelországban átlagban 4,48 euróba kerül egy fő egy órányi munkája, Szlovéniában csaknem háromszor (8,98 euró), Cipruson pedig három és félszer (10,74) nagyobb a munkaerőköltség, mint Magyarországon. Összehasonlításképpen: Ausztria jelenleg 23,6 eurós mutatóval rendelkezik, Svédországban pedig csaknem tizenkétszer (28,56 euró) kell többet fizetni a munkaadónak hatvan perc munkáért, mint Lettországban (2,42 euró), adja hírül az APA.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyag
Az uniós átlag 18 százalékát keressük

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!