3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyarországi bioetanol-termelés már most fenntarthatatlan szintet ért el, további felfutása esetén más ágazatok összeomlásához és környezetszennyezéshez vezethet - véli Márai Géza, a Szent István Egyetem professzora, az Ökológiai Egyesület elnöke.

Márai Géza, a Szent István Egyetem professzora kifejtette, hogy a kukoricára alapozott 250-300 ezer tonnás jelenlegi bioüzemanyag-előállítás 1 millió tonna alapanyagot igényel. Ez a mennyiség csak a megelőző évekéhez hasonló, kiemelkedő terméshozamú idényekben biztosítható, ellenkező esetben az állattenyésztés, a vegyipar, és a vetőmagtermesztés alapanyag szükséglete nem fedezhető.

Nem lesz elég alapanyag

A szakértő utalt arra, hogy az elmúlt 8-10 évben rendkívül egyenetlenül alakult a termés, évi 4-8 millió tonna között takarítottak be kukoricát Magyarországon. A bioetanol-gyártás mellett az állattenyésztésnek jutott átlagosan 2,5 millió tonna, a vegyiparnak 1,5 millió, a vetőmagtermesztéshez, illetve exportra pedig 1-2 millió tonna. Ehhez képest országszerte a kormány elképzeléseivel összhangban 8-12 bioetanol-üzem épül, amelyek termelésükhöz 3 millió tonna kukoricát használnának fel - mutatott rá az egyetemi tanár.

Ezzel a tervvel párhuzamosan a kormány az Új Magyarország Fejlesztési Terv mintegy 350 milliárd forintos támogatásával felfuttatná az állattenyésztést is, amelynek további 2 millió tonnával nőne az igénye, és akkor a vegyipar növekvő kukoricaszükséglete nem is szerepel a kalkulációban. Márai Géza szerint lehetetlen vállalkozásról van szó, hiszen ezeknek a terveknek a megvalósulásával 12 millió tonnára rúgna az összigény. Mivel a jelenlegi 1,2 millió hektáros kukorica-vetésterület nem növelhető, így ez a mennyiség nem biztosítható valamely ágazat összeomlása nélkül.

Az intenzív termelés és génkezelt növények

A professzor cáfolta azokat az érveket, miszerint a bioetanol-gyártás mellékterméke fedezhetné a kieső takarmánymennyiséget. A bioszesz-üzemekben keletkező moslék alig 5-6 százalékos szárazanyag-tartalmú, így az közel sem egyenértékű a kukoricával. Márai Géza eloszlatta azokat az elképzeléseket is, miszerint génmódosított kukoricafajtákkal fedezhető lenne a pluszigény. Egy tanulmány sem bizonyítja, hogy a génmanipulált kukorica terméshozama jobb lenne a hagyományos fajtáknál - hangoztatta a tanár.

Aggodalmát fejezte ki, hogy a túlzott igények kielégítése miatt a kukoricatermesztés újra intenzívebbé, iparszerűbbé válik, amelyet a legyengült alkalmazkodóképességű magyarországi talajok még egyszer nem tudnak elviselni. Ivóvízbázisok kerülhetnek veszélybe, ha a nitrátérzékeny, elsavasodott földek a régi szántóföldi növénytermesztési gyakorlatnak megfelelően túlműtrágyázottakká, túlnövényvédőszerezetté válnak - hívta fel a figyelmet a professzor. Szerinte elengedhetetlen egy átgondolt, egymással következetesen összefüggő fenntartható fejlődés, és egy energia stratégia elfogadása.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!