4p

Előbb a költségvetési kiadásokat kell mérsékelni, és csak azután lehet belekezdeni nagy méretű adócsökkentésbe, mondta el az mfor.hu-nak Oszkó Péter, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója. Enélkül felborulhat az egyensúly, ezt pedig a pénzügyi válság miatt nem szabad megkockáztatni. A helyzetet az üzleti szféra - úgy tűnik - tudomásul vette, egy éven belül azonban haladéktalanul meg kell kezdeni az adóreformot. Igaz, a gazdasági szereplőknek jelenleg az a legnagyobb gondjuk, hogy elvesztik a megrendeléseket és eltűnnek a piacról.

"Nem szabad feláldozni a kilábalás esélyeit"

A jövő évi adóváltozásokkal kapcsolatban benyújtott javaslatokról csak december 8-án lesz a végszavazás - bár hallani lehet például a tb-járulék csökkentéséről, részletes koncepció még nem ismert. A nemrég megtartott gazdasági csúcstalálkozón például azt vetették fel, hogy ha egy cég felvesz egy munkavállalót, akkor annak elengedik a tb-járulékát, másik öt fő esetében tíz százalékkal mérséklik a terheket. Azonban azt egyelőre még nem lehet tudni, mennyi ideig fog működni ez a rendszer, vagy milyen jövedelemsávban lesz érvényes.

Egy éven belül el kell kezdeni

Ebből is látható, hogy rövidtávon nagy, a foglalkoztatásra, a feketegazdaság terjedelmére és a méltányos teherelosztásra érdemi hatást gyakorló változások nem várhatóak az adórendszerben – igaz, ebben a helyzetben nem is nagyon van rá lehetőség, véli Oszkó Péter.

A Deloitte vezére szerint a pénzügyi válság miatt olyan adóreformba nem lehet belefogni, amelynek érdemi hatása lehetne a gazdasági szereplők növekedési vagy akár csak túlélési esélyeire, hiszen nincs mozgástér, nincsenek megfelelő költségvetési tartalékok. A cél azonban az, hogy létrejöjjenek ennek a feltételei, addig be kell érnünk az apróbb lépésekkel.

Jelenleg tehát csak jelképes értékű döntéseket van mód hozni, amelyek a terhek nagyságán és elosztásán érdemben nem fognak változtatni, de legalább jelzik az elképzelések irányát, emeli ki a szakértő. Egyre nyilvánvalóbb persze, hogy a nagy volumenű adócsökkentést és a terhek újraosztását már korábbi években meg kellett volna lépni. Erre jövőre talán már lesz lehetőség és remélhetőleg akarat is.

Mivel a költségvetési egyensúly felborulását nem szabad megkockáztatni, haladéktalanul el kell indítani egy hatékonyság-javítást célzó programot a költségvetés kiadási oldalon. Nyáron fogalmazta meg az üzleti szféra azt a javaslatot, hogy ott fel lehetne szabadítani a GDP 4-5 százalékát, amit adócsökkentésre lehetne fordítani, fűzte hozzá Oszkó Péter. Ami a sorrendet illeti, előbb a kiadásokat kell mérsékelni, e nélkül ugyanis komoly egyensúlytalanságok léphetnek fel a költségvetésben.

Senki sem menekülhet a negatív hatásoktól 

Úgy tűnik, hogy az üzleti szféra tudomásul veszi a helyzetet, és mindenki józanul nyilatkozott ebben a szituációban. A Deloitte vezére szerint a munkavállalói oldal álláspontjának sem szabadna eltérnie ebben az ügyben, hiszen nem lehet nem tudomásul venni a világgazdaság azon eseményeit, amelyek minden szektorban mindenkire nézve kedvezőtlen hatást gyakorolnak. Szerinte ezzel párhuzamosan méltánytalan elvárás, hogy azért áldozzuk fel a kilábalás esélyeit, hogy „behatárolt körök” rövid távon látszólag mentesíthessék magukat a negatív következményektől.

Oszkó Péter szerint nyilvánvaló, hogy a költségvetés finanszírozhatóságának kockázata mindenkinek a kockázata - egy zuhanó forintárfolyamon sokkal többet lehet veszíteni, mint a reálbérek befagyasztásán. Az sem tartható fent, hogy alacsony jövedelemre bejelentettek tömegei továbbra se adózzanak, és az átlagbér felett lényegében egy szűk kör viselje az összes adóterhet.

A szakértő reméli, hogy egyre többen felismerik ezeket az ellentmondásokat, és nem gördítenek akadályokat azon intézkedések elé, amelyek éppen a foglalkoztatás bővülését, a munkahelyteremtést és a legális foglalkoztatás térnyerését segíthetik.

Lendületet adhat a gazdaságnak

A Deloitte vezére megjegyezte: elsősorban azért lenne szükség az adóterhek mérséklésére, mert ez lendületet adhat a gazdaságnak. Igaz, a gazdasági szereplőknek jelenleg az a legnagyobb gondjuk, hogy elvesztik a megrendeléseket és eltűnnek a piacról. Másképp fogalmazva: nem az a probléma, hogy a cégeknek sok adót kell fizetniük a nyereség után, hanem az, hogy egyáltalán nem lesz profit.

Az adócsökkentésnek azonban mégsem a recesszió a fő gátja, hanem a kiadási oldal. Ha azt sikerül megnyirbálni, akkor recesszióban is el lehet kezdeni a reformot. Így az adócsökkentés a recesszió káros hatásainak mérséklésére is alkalmas lehet, mondta végezetül Oszkó Péter.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!