3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Meglepő adatokat tartalmaz az a szerdán közölt statisztika, amelyben az európai országokat hasonlítják össze az autólopások gyakorisága szempontjából. Eszerint a "legfertőzöttebb" államnak Svédország és Dánia számít, míg Bulgária és Románia a legtisztább országok egyike. Hazánkban az ezredforduló környékén radikálisan csökkent, azóta nagyjából stagnál az elkötött gépkocsik száma – igaz, így is csak a középmezőnyben vagyunk az európai lopási ranglistán. Mfor.hu háttér.

Nem egészen nyolcezer autót loptak el hazánkban 2009-ben - a "jármű önkényes elvétele” elnevezésű cselekményeket is beszámítva -, csaknem ezerrel kevesebbet, mint 2008-ban, derül ki a Secret Control GPS Kft. most összesített, uniós adatokon alapuló statisztikáiból.      

Máshol százezreket lopnak

A "legfertőzöttebb" országokban ennél nagyságrendekkel több gépkocsinak tűnik nyoma: Olaszországban több mint 250 ezer, Franciaországban több mint 200 ezer, Nagy-Britanniában pedig majdnem 200 ezer jármű jut ilyen sorsra évente.

Igaz, ezekben az országokban egyrészt lényegesen több autó fut az utakon, másrészt többen is engedhetik meg maguknak fenntartását: míg Magyarországon ezer emberre 360, addig Nagy-Britanniában több mint 500, Olaszországban pedig majdnem 700 járgány jut.

Magyarország a középmezőnyben

Lényegesen pontosabb képet ad a valós biztonsági helyzetről az ezer autóra jutó lopások száma - ebben a rangsorban Magyarország a 18. helyen áll az adatot szolgáltató 33 európai ország között. Itthon ezer gépkocsiból átlagban 2,2-t tulajdonítanak el, ami nagyjából a német átlagnak felel meg.

Érdekesség, hogy Románia és Bulgária nagyságrendekkel jobban áll nálunk - keleti szomszédunknál több mint ötször, a bolgároknál pedig 12-szer kisebb ez a mutató. A térségbeli országok közül csak Szlovákia és Csehország ért el rosszabb eredményt Magyarországnál - előbbinél három, utóbbinál 4,5 lopás jut ezer gépkocsira.

Vonzóbbak a fiatalabbak 

Szintén meglepő eredmény, hogy a legrosszabb állapotok Svédországban és Dániában uralkodnak - a két skandináv ország 11,5, illetve 10,4 ez az adat. A lista másik végén - Romániát, Liechtensteint és Bulgáriát megelőzve - Izland áll, ahol a statisztikák szerint szinte nem is lopnak autókat. 

A kutatás az első látásra meghökkentő eredményeket azzal magyarázza, hogy míg Nyugat- és Észak-Európában mindössze öt-hat év a kocsik átlagéletkora, addig itthon 11, Romániában pedig 12-13 év – a fiatalabb járművek nyilvánvalóan vonzóbbak a tolvajok számára. Emellett a fejlett államok központi fekvése és határainak teljes átjárhatósága is hozzájárul ahhoz, hogy náluk lényegesen magasabb a lopási ráta.

Településekre lebontva a leglesújtóbb állapotokat a déli nagyvárosokban, Nápolyban, Marseille-ben vagy éppen Athénban mérték, de Amszterdam, Párizs, Stockholm és Koppenhága is a rosszabbak közé tartozik. Magyarországon a "legbűnösebb" városnak Budapest számít: itt kötik el az autók több mint kétharmadát.

További érdekesség, hogy szinte minden, adatot szolgáltató országban folyamatosan csökken a lopások száma. Az egyetlen kivétel Törökország, ahol évi hét-nyolc százalékos pluszt jegyeztek fel.

Volt már nagyobb a baj

Magyarországon az ezredforduló környékén következett be jelentős javulás. Míg a kilencvenes évek második felében még évi 15-17 ezer autó tűnt el gazdájától, addig 2001-ben már csak alig több mint nyolcezer, és az elmúlt években is nagyjából ennyi autó vált kámforrá évente hazánkban.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!