2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi időben egyre szélesebb mértékben és egyre nagyobb körben jelent meg a gazdaság legkülönfélébb területein az outsourcing, azaz az egyes vállalatokon belüli funkcionális tevékenységek kihelyezése, illetve az erre való igény.

A kilencvenes évek előtt a belföldi piacon dominanciát (természetes okok miatt) a három legnagyobb gyártó (Richter, Egis, Chinoin) képezte, a külföldi cégek készítményei a legjobb esetben licenctermékekként kerülhettek be az országba.

Azonban a kilencvenes évektől a gyógyszeripar új fejlődési pályára állt. Sikeresen alkalmazkodott a versenypiaci feltételekhez és legfontosabb prioritássá az EU-hoz való csatlakozás vált. A hagyományos régi vállalatokat - a Richter kivételével - privatizálták, így a gyógyszeripar teljes egészében „magánkézbe” került. Totális versenyszféra alakult ki, ahol az importot érintő korlátozások is fokozatosan leépültek, majd megszűntek, és így jelenleg minden külföldi gyártó akadály nélkül hozhatja be törzskönyvezett termékét.

Mindezen változásokat logisztikai szempontból is érdemes megvizsgálni, hiszen e tekintetben is gyökeres változások következtek be. Jelen cikk a teljesség igénye nélkül (hiszen a megengedett terjedelem nem enged meg egy hosszabb elemzést) az ellátási lánc főbb elemeit és azok esetleges változásait valamint az azok mögött meglévő okokat próbálja összefoglalni és röviden elemezni különös tekintettel a szolgáltatás kihelyezés egyes aspektusaira.

A gyógyszerpiac szereplői:

Szállítók:

Az 1999 évi adatok alapján a 191 milliárd forint értékű forgalmat közel 190 cég termékei képviselik. Ezek közül 10 hazai (beleértve a privatizált magyar nagyvállalatokat is), a többi pedig külföldi gyógyszergyártó. A piaci részesedések tekintetében a vezető 20 vállalat uralja azonban a teljes piac majdnem 75%-át. E 20 cég szinte mindegyike rendelkezik olyan kereskedelmi képviselettel (részleggel, leányvállalattal), ahol a készítményeket közvetlenül lehet megvásárolni. A többi szállító termékei ún. direkt import útján szerezhetők be.

Vevők:

A piac vevői oldala három fő csoportra osztható:

  • kb. 2000 gyógyszertár

  • kb. 150 kórház, ill. gyógyító intézmény. A vevők ezen csoportjának forgalma kb. ötöde a teljes patikai gyógyszerforgalomnak.

  • azok a szervezetek, gyógyszer-nagykereskedők, amelyek megfelelő engedély birtokában gyógyszer-kereskedelmi tevékenységet folytatnak.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!