4p

A konkrét pályázati kiírásokra egyelőre várni kell, ám az már látszik, hogy mik lesznek a fejlesztéspolitika prioritásai. Ennek tudatában pedig a vállalkozások is jobban tervezhetnek, hiszen az már most látható, ha bizonyos típusú elképzelésükre nem lesz ilyen jellegű forrás.

Az új Európai Uniós költségvetési ciklusból finanszírozott pályázati felhívások a menetrend szerint október 15-én jelennek meg. A Brüsszelnek benyújtandó, következő hét éves EU-s költségvetési időszak keretprogramjait és véglegesített nyolc operatív programot. Az új fejlesztéspolitika vezérelve a közvetlen gazdaságfejlesztés súlyának növelése, a kormány korábbi ígéretének megfelelően a GINOP (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program), TOP (Területfejlesztési Operatív Program) és a VEKOP (Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program) programokra a rendelkezésre álló mintegy 7500 milliárd forintos forrás 60 százaléka jut (4500 milliárd Ft).

A kormány döntésének megfelelően a Széchenyi 2020 az alábbi operatív programokból áll:

  • Terület- és Településfejlesztési Operatív Program - TOP
  • Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program - GINOP
  • Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program - VEKOP
  • Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program - KEHOP
  • Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program - EFOP
  • Vidékfejlesztési Program - VP
  • ntegrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program - IKOP
  •  Magyar Halgazdálkodási Operatív Program - MAHOP

Egyéb pályázati lehetőségek:

  • K+F projekttervekhez a frissen indult Horizon 2020 uniós kutatás-fejlesztési keretprogram
  • Civil szervezeteknek, de más szereplőknek is vannak elérhető pályázati lehetőségek a Norvég és Svájci Alap felhívásain
  • államháztartási (KTIA) forrású pályázatok, támogatások, EUREKA, EUROSTARS program

A Horizont 2020 az Unió kutatás-fejlesztési és innovációs politikáját a következő 7 évben, 2014-2020 között meghatározó program, amely minden eddiginél nagyobb, közel 79 milliárd eurós költségvetéssel gazdálkodik. A program a kontinens globális versenyképességének növelését célzó Európa 2020 stratégia „Innovatív Unió” elnevezésű kiemelt kezdeményezésének egyik alappillére.
A Horizont 2020 program kiválósági alapon, nemzetközi versenyben, közvetlenül Brüsszelből elnyerhető pályázati forrásokat jelent, vagyis a rendelkezésre álló pénzügyi keretből mindegyik tagállam annyit hasznosít, amennyire képes.

A pályázatok brüsszeli elbírálásánál döntő szempont a kiválóság, a magas szakmai szintű és jól menedzselt konzorcium, illetve az uniós szinten is mérhető hatás.
Az EUREKA tagállamok és az Európai Bizottság közös programja. Célja az európai ipar termelékenységének és világpiaci versenyképességének erősítése Piac-orientált K+F tevékenység támogatása nemzetközi együttműködési projektek formájában. Résztvevők vállalatok (KKV-k, nagyvállalatok), kutatóintézetek, egyetemek lehetnek. Magyarország 1992 óta tagja a programnak.

Az EUROSTARS program az EUREKA tagállamok és az Európai Bizottság közös programja. Célja az innovatív, jelentős növekedési potenciállal rendelkező, K+F tevékenységet végző kis- és középvállalkozások támogatása, nemzetközi együttműködésben megvalósuló K+F projekteken keresztül.

Kutatás-fejlesztési együttműködés pályázati kereteken belül

Amennyiben egy profitorientált gazdasági szervezet úgy dönt, hogy közösen indul pályázaton egy olyan gazdasági társasági formában működő kutatóhellyel, amely 100 százalékos pályázati támogatásra jogosult, a két vállalat előnyösebben tudja a forrláshetőseit felhasználni.

Ez abból adódik, hogy egy-egy pályázatnál, ahol mondjuk 25 százalékos támogatással önállóan indulhatnának, konzorciumi formában megvalósuló pályázatok esetén +20 százalékos támogatást kaphatnak, ha pedig kutatóhelyet is bevonnak a pályázatba, akkor további 15 százalékos forrást kapnak, így 60 százalékos támogatás is elérhető a vállalkozás részére. Ez a 60 százalékos támogatás együttesen a kutatóhely részére biztosított 100 százalékos támogatással, közösen már a teljes projekt költségvetésének 80 százalékos támogatását fogja élvezni.

Természetesen ebben az esetben a kutatóhely biztosítja a projektben részt vevő kutatók, szakemberek részére időszakosan - a projekt megvalósításának idejére alkalmazott erőforrások részére - az anyagi hátteret.

Ez az egyik legizgalmasabb lehetőség minden, magát innovatívnak tekintő vállalkozás számára 2014-ben, így érdemes végiggondolni az együttműködési lehetőségeinket.

Rozmán Andrea (HUNG R&D)
ÜzletiKlinika előadó

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!