Az egykulcsos szja és a családi kedvezménynek köszönhetően tavaly 600 milliárd forint többletjövedelem maradt a családoknál, az idén várhatóan az összeg 660 milliárd forintra növekszik. Azzal, hogy jövőre 16-ról 15 százalékra csökken az szja kulcsa, további 120 milliárd forintot spórolnak meg a magánszemélyek.
A 2010 előtti progresszív jövedelemadó indokolatlanul visszafogta a többletteljesítményt, és felidézte, miután volt egy adómentes jövedelemsáv is, sokan ehhez igazították az adózásukat, ez pedig adóelkerüléshez vezetett. Ennek is gátat szabott az egykulcsos szja. Megjegyezte, hogy az adózóknak - az egykulcsos rendszerben - megéri a valós jövedelmük alapján fizetni a jövedelemadót.
Az egykulcsos adó a gazdaság növekedése mellett ösztönözte a legális munkavállalást és pozitívan hatott a demográfiai folyamatokra is. Több százezer családnak - a családi kedvezmény miatt - nem kell jövedelemadót fizetnie. Ugyanakkora bruttó bérnek kisebb az adóterhelése az egykulcsos rendszerben, ez előnyös a munkaadóknak is.
A jövőre 1 százalékponttal csökkenő szja 4 millió embert érint. Például egy átlagjövedelemmel rendelkező, kétkeresős, de gyermek nélküli háztartásban 56 ezer forinttal marad több jövedelem ennek köszönhetően.
Kérdésre válaszolva kifejtette: a gazdasági növekedés az alapja az szja további csökkentésének, és megismételte, a kormányzati ciklus végére egyszámjegyű lehet a jövedelemadó.
MTI