6p

Az mfor.hu sorozatának keretében ezúttal Gaál Zoltán, a Pannon Egyetem rektora válaszolt Mosonyi György, a MOL vezérigazgatója kérdésére. A Stafétát a professzor "visszapasszolja" az olajipari cégnek, pontosabban Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatónak.

Mosonyi György kérdése Gaál Zoltánhoz:

- A vegyipar és ezen belül a kőolajfeldolgozás regionális szerepet ért el. Éppen ezért a szakmai utánpótlás biztosítása kiemelt fontosságú ezen a területen. Hogyan látja a vegyészmérnökképzés jövőjét?

- A Vegyészmérnöki Szak ma is a Veszprémi "Pannon" Egyetem hagyományait őrzi, magas színvonalú képzést biztosít. Jövője személy szerint is a szívügyem, mert egykor magam is ebben az iskolában végeztem. Annak ellenére, hogy az elmúlt 15 évben az egyetem több szakja (anyagmérnöki, környezetmérnöki, környezettudományi, vegyész, műszaki menedzser) is ebből a szakból nőtt ki, a vegyészmérnöki képzés most is erős, meghatározó része a mérnöki karunknak. Hazai és nemzetközi elismertségét mind a MAB, mind pedig külföldi szervezetek (FEANI, IChemE) sikeres akkreditációja jelzi.

Tudományos teljesítménye és utánpótlás nevelése ugrásszerűen fejlődik - különösen az iparvállalatok és közülük kiemelkedő mértékben a MOL Rt. támogatásával is létrehozott Vegyészmérnöki Intézet Kooperációs Kutató Központjának működése óta. A kibocsátott okleveles vegyészmérnököket a hazai és külföldi vegyipar szívesen alkalmazza, az igényeket egyre kevésbé tudjuk kielégíteni. A vegyészmérnöki doktori iskola teljesítménye is szépen fejlődik, a kibocsátott PhD fokozatú mérnökeink a hazai és külföldi kutatóintézmények munkahelyeire egyre sikeresebben pályáznak.

A pozitívumok mellett azonban a képzés fenntartása egyre nagyobb feladatot ró az egyetemre. Ennek okai: a költségigényes képzés kis állami normatívája, a jelentős eszköz-, anyag- és helyigényessége és nem utolsósorban a szakra jelentkezők relatív kis száma, ami sajnos más mérnöki szakokra is jellemző. A beiskolázott elsőévesek száma évek óta 50-60 közötti. Kedvező változásként értékelhető, hogy a 2005-ben felvettek átlagpontszáma már 114 volt.

Alkalmazkodva az EU és a hazai ipar igényeihez, minden mérnöki szakunkon ez évben állunk át a két szintű, azaz alap- (BSc) és mester (MsC) fokozatú graduális képzésre. Ezek közül a 4 éves alapszakon történő képzést, a jelenlegi állami és ipari támogatást feltételezve, fenntartani és fejleszteni kívánjuk. A mester szak fenntartásához az állami finanszírozás létszámkorlátai miatt a vegyipari nagyvállalatok fokozott támogatására számítunk, aminek új formáit is szeretnénk kialakítani.

Meggyőződésem, hogy a szakirányi képzésünkkel az ipar minőségi igényeit a jövőben is ki tudjuk elégíteni. A kőolajipar számára fontos szakirányi oktatásnak egyik biztosítéka, hogy egyetemünkön működik az ország egyetlen Ásványolaj- és Széntechnológiai Tanszéke, amely szoros oktatási és kutatási kapcsolatokat tart fenn a MOL Rt.-vel. Így képzési profilját mindenkor az iparági igények szerint tudja alakítani.



Gaál Zoltán kérdése Hernádi Zsolthoz, a MOL igazgatóságának elnökéhez:

- Az alternatív energiaforrások szerepe felértékelődik (legalábbis a kérdező szerint). Illeszkedik-e a MOL Rt. stratégiájába a biogázolaj gyártásának meghonosítása, majd gyártásba vétele?

A választ hamarosan olvashatják az mfor.hu-n!

Straub Elek kérdése Mosonyi Györgyhöz (képünkön): Milyen lehetőségekkel és problémákkal találja magát szemben a MOL a szomszédos országokban?
Mosonyi György válasza: A legtöbb közép-európai vállalat - így a MOL is - a térségbeli államokba való belépésnél azt tapasztalja...

Beke-Martos Gábor kérdése Straub Elekhez (képünkön): Hogyan alakul a partnerség és a verseny együttélése a Magyar Telekom Csoport magyarországi tevékenységében?
Straub Elek válasza: Napjainkban a távközlési piac rohamosan változik, a robbanásszerű technológiai fejlődés folyamatosan új kihívások elé állítja a távközlési ...

Molnár Károly kérdése Beke-Martos Gáborhoz (képünkön): Mi a lehetőség és a felelősség viszonya a Siemensnél a társadalmi felelősségvállalás tekintetében?
Beke-Martos Gábor válasza: A Siemens Rt. vállalati stratégiájá- ban kiemelt helyet foglal el a társadalmi felelősségvállalás, mivel aktív és felelős tagjai vagyunk...

Kocsis István kérdése Molnár Károlyhoz (képünkön): Hogyan tudja Rektor Úr összehangolni a színvonalas tudományos képzési műhely, illetve egy sikeres "nagyvállalkozás" menedzselésének feladatait?
Molnár Károly válasza: A BME nemcsak hazánk, de a kelet-közép-európai régió egyik legnagyobb műszaki felsőoktatási intézménye...

Szalay-Berzeviczy Attila kérdése Kocsis Istvánhoz (képünkön): Van-e Ön szerint létjogosultsága egy energiatőzsdének Magyarországon? Ha igen, milyen feltételekkel lehet sikeres vállalkozás?
Kocsis István válasza: Számos példát találunk Európában, ahol egy jól szervezett áramtőzsde...

Somody Imre kérdése Szalay-Berzeviczy Attilához (képünkön): Mit kíván tenni azért, hogy a hazai üzleti élet a budapesti olimpia ügye mögé álljon?
Szalay-Berzeviczy Attila válasza: Az olimpia Magyarországra hozatalának ötlete természetesen nem újszerű gondolat.

Kóka János kérdése Somody Imréhez (képünkön): Lát-e esélyt arra, hogy független szakértőként megítélje a pártok egészségügyi reformra vonatkozó elképzeléseit?
Somody Imre válasza: Valójában egyik pártnak sincs átfogó, a lényegi bajokat orvosló stratégiája!

Vizi E. Szilveszter kérdése Kóka Jánoshoz (képünkön): Az elmúlt három évben folyamatosan csökkent az egy főre jutó kutatásfejlesztési pénzforrás Magyarországon. Hogyan fogjuk növelni így a hazánkban gyártott termékekben a hozzáadott magyar szellemi értéket?
Kóka János: Elnök úr téved...
Demján Sándor kérdése Vizi E. Szilveszterhez (képünkön): Mikorra várható a Társadalmi Szerződés megszületése Magyarországon?
Vizi E. Szilveszter: A Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) különböző oldalainak (munkaadói, munkavállalói, civil és tudomány) képviselői zömmel...
Az mfor.hu kérdése Demján Sándorhoz: Ön, mint az Év Vállalkozója 2005 cím nyertese, mit gondol, miként lehetne feloldani a hazai kis és középvállalkozók immár kóros tőkeszegénységét?
Demján Sándor: Alapvetően hosszúlejáratú kamatmentes, államilag jelentősen támogatott...
Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!