Csizmár Gábor több más régi uniós tagország szakminiszteréhez hasonlóan francia kollégájának is indítványozta: ne a korlátozás oldaláról közelítsék meg a munkaerő-piaci kérdést, hanem a hatékony monitoringrendszer alkalmazása, illetve ha szükséges, akkor az ezt követő intézkedések alapján. Jelenleg 58 magyar állampolgárnak van francia munkavállalási engedélye, miközben 180 francia állampolgár rendelkezik magyar engedéllyel, említette Csizmár egy keddi sajtótájékoztatón.
A miniszter furcsának nevezte, hogy a munkaerőpiacukat korlátozó régi tagállamokban többen dolgozhatnak harmadik, tehát közösségen kívüli országokból, mint az új tagállamokból. Az Európai Bizottság január végén, február elején alakítja ki álláspontját a kétéves munkaerőpiaci korlátozást követő időszakról. A korlátozás első kétéves időszaka az idén májusban jár le. Csizmár Gábor információi szerint a bizottság a korlátozás feloldását javasolja majd a régi tagállamoknak.
A régi tagállamok közül az Egyesült Királyság, Írország és Svédország biztosította csak a szabad munkavállalást az új tagországok állampolgárainak.
Magyarországról a szabad munkavállalást biztosító országok közül az Egyesült Királyságban és Írországban csak négyezren, illetve kétezren dolgoztak, Svédországban pedig csak néhány százan. Ugyanakkor a korlátozást fenntartó Németországban, illetve Ausztriában 17 ezer illetve 14 ezer volt a 2004. év végi adatok szerint a munkavállalási engedéllyel rendelkező magyarok száma. A többi korlátozást fenntartó régi tagállam közül ezer körüli a magyar munkavállalók száma Olaszországban és Hollandiában, néhány Spanyolországban és Görögországban. A többi régi európai uniós tagállamban a legutóbb közölt adatok szerint száznál is kevesebb magyar dolgozott.
MTI / Menedzsment Fórum
Párizs kapuján kopogtat Csizmár
Elgondolkodtatónak tartotta a francia munkaügyi miniszter Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter javaslatát a munkaerő-piaci korlátozás megszüntetésére vonatkozóan.