4p

Hiába hozott jószándékú intézkedéseket a kormány az elmúlt időszakban, és tömegeket terelt a munkaerőpiacra, mondván "ne otthon henyéljen segélyen", azzal feszültségeket növelte - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke egy hétfői konferencián. Mfor.hu-tudósítás.

Érdemi gazdasági növekedés nélkül nem lehet érdemi foglalkoztásbővülés

"Magyarország számára is az egyik legnagyobb kihívás az elmúlt 10-20 évben a foglalkoztatás kérdése volt" - nyitotta beszédével a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) konferenciáját Czomba Sándor, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár. "Hazánkban stagnáló munkanélküliség mellett jelentős foglalkoztatásbővülés valósult meg a válság után. És hangsúlyozom: nem a közmunkából táplálkozik ez a bővülés. 2010-ben 100-110 ezer ember volt foglalkoztatva, most ennél nagyjából 9000-rel vannak többen" - hangsúlyozta.
Mind a teljes foglalkoztatotti körben, mind a részmunkaidősben bővült a foglalkoztatotti kör, tehát az a feltevés sem igaz, hogy a bővülés a részmunkaidős foglalkoztatásnak köszönhető - emelte ki Czomba Sándor.

Az államtitkár három pontban foglalta össze a bővülés legfontosabb elemeit. Elsőként a fenntartható gazdasági növekedést említette, hiszen úgy véli: érdemi növekedés nélkül nem lehet érdemi foglalkoztatásbővülés sem. A foglalkoztatási eszközrendszer csak egy bizonyos ideig tud működni, és képes arra, hogy a 3,7 és 4 millió foglalkoztatotti létszámmal pozitív eredményeket mutasson, de nem képes csodákra.

Másik fontos elem, a vállalkozásfejlesztést ösztönző politikai intézkedések Czomba Sándor szerint. Hitelezés nélkül a vállalkozások, gazdaságok nem tudnak fejlődni. "Bizonyos ágazatokban ez azonban teljesen leállt" - fogalmazott az államtitkár. Harmadik elemként a foglalkoztatást segítő intézkedéseket emelte ki.

"Még egyszer szeretném megerősíteni a kormány álláspontját: a foglalkoztatás bővülését elsősorban a versenyszférában szeretnénk megvalósítani. A közmunka csak eszköz és nem cél. A 100 ezer új belépő 80 százaléka lehet most még közmunkás, és 20 százaléka a versenyszférában jelenik meg, de 2017-re ennek az aránynak fele-felének kellene lennie" - hangsúlyozta a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.

Mennyiségi és minőségi munkaerőhiány van

A munkaerőpiac és a foglalkoztatásbővülés szempontjából kiemelkedően fontos a befektetői bizalom - vette át a szót Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke. A legnagyobb probléma ugyanis, hogy a magyar vállalkozások jelentős része némi szkepticizmussal néz a jövőbe, nem látja biztonságban a jövőbeli befektetéseket. "Azt látjuk, hogy kivárnak a vállalkozások, és nem növelnek létszámot. Úgy gondolom, hogy objektíven nézve a helyzetet lehetne. Ezért a feladat, hogy nagyobb bizalmat adjunk a vállalkozásoknak". Ha a vállalkozások ismét bízni kezdenek, megnyílnak a hitelcsatornák is Rolek szerint.

Miközben nagyon sokan hosszú távon sem tudnak munkához jutni, tulajdonképpen kiszorultak a piacról, a másik oldalon pedig hiányelemeket látnak a szakemberek. Ez nem csak mennyiségi, de minőségi munakerőhiány is Rolek Ferenc szerint.

Komolyan kell vennie egymást a partnereknek

Gyakorlatilag 1992-93 óta ugyanazzal a problémákkal küszködik a magyar munkaerőpiac, és úgy tűnik, hogy beállt a foglalkoztatás, és a kiszorulók egy nagy stabil tömeget jelentenek. "Azt gondolom, hogy valóban jó lenne, ha nem a felszínt próbálnánk kapargatni, hanem valós problémákat oldanánk meg" - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke. A szakember szerint látszik, hogy mélyen gyökerező problémák vannak.

A kormány jelentősen megnövelte a munkaerő kínálatot, miközben a kereslet stagnál. Tehát úgy gondolta: "ne henyéljenek otthon segélyen" és a munkaerőpiac felé tolta az embereket. Pataky Péter szerint hiába a jó szándékú intézkedések, azok nagyobb feszültségeket generáltak a piacon. A szakember szerint a megoldáshoz vezető út első lépése a valódi, konszenzuson alapuló közteherviselés és jövedelempolitika lehetne. Ebből ugyanis kiszámítható, stabil gazdasági környezet jönne létre, és megteremthetné a gazdasági növekedést, amiből következően pedig létrejönne a valódi kereslet, és olyan álláshelyek alakulnának, amit eddig minden kormány megígért: igazi, értéket teremtő munkahelyek. "Mindez akkor valósulhat meg, ha a szociális partnerek, a politika, a kormány komolyan veszi egymást és valódi párbeszéd indul meg" - húzta alá Pataky Péter.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!