"A Russmedia a jövőben nemzetközi digitális üzletágára kíván összpontosítani, ezért egy növekedésorientált holdingot hoz létre, mely a digitális kultúra olyan fellegváraiban működtet irodákat, mint Bécs és Berlin. Eugen A. Russ és Josef Kogler mellett a társaság ügyvezetője lesz a médiamenedzser Michael Tillian is, aki egyben a menedzsment szóvivői posztját is be fogja tölteni. A 43 éves Vorarlbergben született jogász többek között a Styria Media Group vezető jogtanácsosa és menedzsmentjének tagja volt, valamint a Maxfun nevű futó-sport startup létrehozásában is közreműködött. Ez utóbbi startupban a Russmedia is részesedést fog szerezni" - ezzel indokolja a közlemény a magyar és a román leányvállalatainak eladását.
A Hajdú-Bihari Napló is Pecina érdekeltségébe került
A digitális szektorban történő fokozott nemzetközi és regionális jelenlét a Russmedia stratégiájának "átfókuszálását" igényli - írják. Ennek következtében a magyar és román regionális napilapok (az Észak-Magyarország, a Hajdú-bihari Napló, a Kelet-Magyarország, a Jurnal Aradean, és a Jurnal Bihorean) eladásra kerültek a Media Development Management Kft. részére, amely az ausztriai CPS Investment Services AG leányvállalata. Az ausztriai CPS Investment Services AG azért jött létre, hogy ezen a befektetési platformon keresztül a VCP Csoport alkalmazottjai és tulajdonosai befektetéseket eszközölhessenek. A VCP csoport pedig Heinrich Pecináé. A hírek szerint az ár 10 milliárd forint volt.
A Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség (MATESZ) adatai szerint naponta
- a Naplóból 32 ezer
- az Északból 35 ezer
- a Keletből 38 ezer
példányt nyomtatnak. A DKT közönségmérés adatai szerint a Russmedia oldalai havonta 1,1 millió olvasót érnek el, mintegy 35 millió oldalletöltést generálva.
Az eladott lapok menedzsmentje változatlan marad, így Fodor István ügyvezető is tovább vezeti a magyar és a román operációt.
A CV Online álláshirdetési portál marad a Russmedia kezében, ahogy a román apróhirdetési portál, a Publi24.ro is, csak a politikailag kényes és fontos megyei napilapok és portálok kerültek Pecina kezébe.
Heinrich Pecina és a VCP volt a tulajdonosa annak a Mediaworksnek is, amely a Ringier és az Axel Springer fúziója során keletkezett, azon lapokat, portálokat gyűjtötte össze, amelyeket az újonnan létrejövő Ringier-Axel Springer nem vihetett tulajdonosként tovább. Így egy óriási médiavállalat jött létre, 8 megyei lappal, a Népszabadsággal, a Nemzeti Sporttal, Világgazdasággal és számos magazinnal. A Pecina által tulajdonolt Mediaworks tavaly villámgyorsan engedélyt kapott a Médiatanácstól és a GVH-tól, hogy megvehesse az újabb 4 megyei lappal rendelkező Pannon Lapok Társaságát (PLT) - emlékezzünk: a két hatóság korábban (2011-ben) nem engedélyezte a Mediaworks által tulajdonolt termékek fúzióját a Ringier-Axel Springer égisze alatt, csak miután a VCP megjelent és a két cég lapjaiból egy új médiavállalatot hozott létre.
Majd a VCP általt tulajdonolt Mediaworks előbb, 2016. októberében felfüggesztette a Népszabadságot és elérhetetlenné tette annak online változatát, majd még ugyanabban a hónapban el is adta a céget az Opimusnak, amelyről már akkor is lehetett sejteni, hogy Mészáros Lőrincé, de nyilvánossá csak idén márciusban lett ez a tény, tavaly októberben Mészáros még tagadta, hogy köze lett volna hozzá. A Népszabadság azóta nem létezik.
A tulajdonosváltás után gyakorlatilag a teljes menedzsment távozott, leváltották a megyei lapok vezetőinek többségét is.
Mivel a két legnagyobb megyei lapot (és a Borsot) kiadó Lapcomot vélhetően Andy Vajna fogja megvenni, így elmondható: a kör bezárult, nem marad olyan megyei lap, amelynek ne a kormányhoz közel álló vagy azzal jó viszonban levő tulajdonosa lenne.
mfor.hu