3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Pénzügyminisztérium a GDP 6,7 százalékára módosította az államháztartási hiány eredményszemléletű prognózisát a korábbi 6,8 százalékról - jelentette be Tátrai Miklós, a tárca államtitkára. A minisztérium szakállamtitkára, Kovács Álmos szerint nincs napirenden a sáveltörlés terve.

Az első negyedévre a kormány 852,7 milliárdos mínuszt várt, ám az első két hónap kedvező adatai alapján ezt a célt 786,2 milliárd forintra módosította. Ennek alapján a pénzforgalmi hiány változatlanul 6,3, az eredményszemléletű pedig 6,8 százalék helyett 6,7 százalék lesz a tervek szerint. Az első két hónapban a GDP arányában a tervezett 1,8 százalékos hiánycélhoz képest csak 1,6 százalék volt a deficit.

A lefelé módosítás egyébként túlságosan nem meglepő. Szakértők szerint a kormány - okulva a korábbi évek kellemetlen tapasztalataiból, amikor rendre túlnőtt a hiány a prognózison - az idei költségvetési keretszámok összeállításánál igencsak pesszimista verziót állapított meg. Persze hozzá kell tenni, hogy a 2006-os évi gigantikus hiányhoz képest - a GDP 9,8 százalékát tette ki - a 3-3,1 százalékos faragás mindenképpen jelentős spórolást jelent.

Óvatos duhaj a kormány

Az eredetileg tervezett 6,8 százalék ugyanakkor - ha valami rendkívüli esemény közbe nem jön - bőven tartható lesz. A GKI Gazdaságkutató Zrt. legutóbbi prognózisában például 6,5 százalékos GDP arányos hiány szerepel. Az óvatos számokkal a kormány mindenképpen szeretné visszanyerni a bizalmat - fogalmazott a múlt heti tájékoztatóján Vértes András, a GKI vezérigazgatója. Amellett, hogy az elmúlt négy-öt évben rendre alultervezte a kormány a hiányt, tavaly egészen elképesztő eltérés mutatkozott a terv és a tény között.

Eredetileg 4,7 százalékos deficitet tervezett a kormány, ám az év második felében felfelé módosított a prognózison: 10,1 százalékban, tehát az eredeti terv több mint duplájában állapítva meg a deficitet - ez az év végére "csak" 9,8 százalék lett. Tavaly olyan extra kiadások duzzasztották fel a hiányt, mint a választás (választási költségvetés) és a bebukott autópályatrükk - a kormány nem tudta büdzsén kívül elszámolni az autópályaépítések költségeinek nagy részét.


Nincs napirenden a sáveltörlés

Jelenleg nincs olyan javaslat a kormány és a jegybank részéről, amely a forint jelenlegi árfolyamsávjának eltörlésére vonatkozik - jelentette ki az MTI kérdésére Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára. Elméletileg egyetért a szaktárca azzal, hogy a lebegő árfolyam jobb az inflációs célkövetés rendszerében - tette hozzá.

Az árfolyamsávból adódó korlát a gyakorlatban nem okoz problémát az inflációs célkövetésben, hiszen a Magyar Nemzeti Bank által kitűzött 2008. évi inflációs cél eléréséhez nincs szükség olyan erős árfolyamra, amelyet a harminc százalékos intervenciós sáv széle akadályozna meg - tette hozzá. "Gyakorlati oldalról nem látunk erős érvet arra, hogy ezt az elméleti problémát a sáv változtatásával kezeljük" - érvelt a szakállamtitkár.

A lapunk által megkérdezett szakértők szerint ésszerű és logikus lenne a sáv eltörlése, ám annak most egyáltalán nincs itt az ideje.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!