3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A magyar ipari termelés volumene 2005 első nyolc hónapjában 6,7 százalékkal volt magasabb, mint az előző év ugyanezen időszakában. Az EU-ban – melynek ipari növekedése az 1 százalékot sem érte el – ez az egyik leggyorsabb ütem. A hazai ipari export 10 százalékkal bővült, a belföldi értékesítés pedig - az elmúlt évek stagnálásával szemben - 4 százalékkal, derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. az mfor.hu számára készített aktuális tanulmányából, "Heti Diagram" sorozatunk aktuális részéből.

A termelés és az export legnagyobb súlyú, egyben legdinamikusabb területe a gépipar, amely a termelés közel felét, az export 70 százalékát adja. A belföldi piac legjelentősebb - 18 százalékot kitevő - iparága az élelmiszeripar, de ennek eladásai csökkentek tavalyhoz képest. A második meghatározó szereplő - 17 százalékkal - a vegyipar, főként a kőolaj-feldolgozás: ezeknek az alágaknak már számottevően emelkedett a hazai értékesítése. Azonban a magyar piacon is - az itt csak 12 százalékos súllyal szereplő - gépipar növelte legnagyobb mértékben eladásait.

Az idei növekedés tavasz végén, májusban vett igazán lendületet. Ennek oka a külpiaci körülmények kedvezőbbé válása volt. A magyar ipar termékeinek több, mint fele közvetlenül a külpiacokon - azon belül főként az unió néhány tagországában - talál gazdára. Azonban az ipar exportorientációja ennél is erősebb: a belföldi eladások jelentős része exportőröknél köt ki. Emiatt a magyar feldolgozóipari vállalkozók véleménye igen szorosan együtt mozog az EU-ban működő cégekével.

A magyar ipari bizalmi index májusban, az uniós csak júliusban kezdett növekedni. Az őszi felmérések kedvező kilátásokat ígérnek a következő hónapokra is.

Az Európai Unió ipari bizalmi indexe szeptemberben augusztushoz képest egy pontot emelkedett. Ezt minden tényező javulása alátámasztotta, különösen a termelési kilátások, a rendelésállományok és a befejezett készletek állománya alakult kedvezően. Fő piacaink mindegyikén növekedett az ipari bizalmi index: Olaszországban egy, Németországban két, Ausztriában három pontot.

[ajanlo=1261][igazitas=right/]A magyar ipari bizalmi index a szeptemberi jelentős emelkedés után októberben is nőtt. Az elmúlt és következő három hónap termelési szintjének megítélése azonban kissé romlott. A rendelésállományok értékelése azonban ezt nem támasztotta alá, bár az exportrendelések megítélése némileg rosszabb lett. Kedvező értékesítési tendenciára utal viszont, hogy a válaszadók a saját termelésű készletek csökkenését jelezték. A következő három hónapra tervezett árváltozások mértéke alacsonyabb (0,4 százalék) lett szeptember óta. A foglalkoztatási szándékok viszont némileg romlottak.

A javuló keresleti várakozásokkal összhangban valamivel javult a termelési kapacitások és a várható kereslet viszonyának megítélése is. Júliusban még a válaszadók 44 százaléka tartotta feleslegesnek kapacitásai egy részét, októberben 38 százalék. Az elégtelen kapacitást jelző válaszadók aránya alig változott, 6-ról 7 százalékra nőtt. A GKI Rt. előrejelzése szerint 2005-ben az ipari termelés 7 százalékkal bővül.

GKI Gazdaságkutató Rt.

Kapcsolódó anyagok:
Egyre bátrabban nyúlunk devizaalapú hitelekhez Tovább javultak az ipari várakozások Öt éves csúcson a német bizalmi index Optimistábbak a feldolgozóipari cégek A közömbös termékekből vásárolunk sajátmárkát

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!