2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bruttó nominális átlagkeresetek 16,9 százalékos növekedése és a nettó átlagkeresetek 15,3 százalékos emelkedése mellett az első kilenc hónapban a nemzetgazdaságban a reálkeresetek 4,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

A bruttó nominális átlagkeresetek 16,9 százalékos növekedése és a nettó átlagkeresetek 15,3 százalékos emelkedése mellett az első kilenc hónapban a nemzetgazdaságban a reálkeresetek 4,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit - hozta nyilvánosságra a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Egy hónappal korábban, a január-augusztusi adatok alapján 4,6 százalékos reálkereset-javulásról adott számot a KSH. A bruttó átlagkereset az első nyolc hónapban 16,6 százalékkal, a nettó 15,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A gyermekkedvezmény egy munkavállalóra számítva a reálkeresetek további, mintegy 1,4 százalékpontos növekedését eredményezte az első kilenc hónapban a becslések alapján.

A január és szeptember közötti időszakban a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, valamint a költségvetési és társadalombiztosítási intézményeknél átlagosan - az első nyolc hónap adataival megegyezően - 2,7 millióan álltak alkalmazásban, 0,7 százalékkal többen, mint egy évvel korábban. Az első kilenc hónapban a versenyszférában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 16,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A költségvetés finanszírozta területeken pedig - elsősorban a köztisztviselői illetmények júliustól történő emelése miatt - 18 százalékkal lettek magasabbak az átlagkeresetek.

A vizsgált időszakban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó nominális átlagkeresete 97.300 forint volt. A versenyszférában dolgozók átlagosan 98.800 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók pedig 94.400 forintot kerestek. A legjobban fizető gazdasági ágazat a pénzügyi tevékenység volt, az itt dolgozó bruttó havi átlagkeresete meghaladta a 208.600 forintot. Legkevesebbet a szociális ellátásban dolgozók kaptak kézhez, bruttó havi átlagkeresetük 60.400 forint volt. A nemzetgazdasági átlagos havi munkajövedelem 102.000 forintot tett ki, 17 százalékkal meghaladva az egy évvel ezelőttit. A munkajövedelem kereseten felüli része 2001. január-szeptemberben átlagosan 4,7 százalék volt munkavállalónként.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!