3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre több multi létesít külföldön regionális szolgáltató központokat. Hozzánk jellemzően észak-amerikai, angolszász és Benelux államokbeli cégek hoznak. A cégek magyarországi székhelyül főként Budapestet választják és általában 3-20 millió dollárt fektetnek a központok létesítésébe - írja a Világgazdaság.

Az elmúlt időszakban egyre erőteljesebb trendként – s a globalizáció újabb formájaként – a transznacionális vállalatok regionális központokat hoznak létre székhelyüktől távoli földrészeken vagy országokban. Az UNCTAD most közzétett jelentése szerint tavaly január és az idén március között összesen 829 ilyen projektet hoztak tető alá ezek a vállalatok. A jelentés szerint Magyarországon három vállalati regionális kiszolgáló központot létesítettek ez idő alatt.

A központok létrehozását a költségcsökkentés motiválja - mondta el a Világgazdaságnak Brunczvik Csilla, az ITDH kiemelt befektetési projektek igazgatóságának helyettes igazgatója. Van arra is példa, hogy más vállalatok számára bérmunkát végző szolgáltató központokat létesítettek nálunk, de vannak ügyfélszolgálati, továbbá már humán erőforrásközpont-létesítési tervek is.

Egyre határozottabb tendencia, hogy a zöldmezős termelőberuházásokról áttevődik a hangsúly a szolgáltatószektorra. Ilyen központok ki- vagy áttelepítése ugyanis viszonylag kevés egyszeri befektetésből megvalósítható, miközben egyébként nagyon sok kvalifikált munkahelyet teremtenek. A szükséges ingatlant általában bérlik, a számítástechnikát pedig vagy bérlik, vagy behozzák, esetleg itt veszik meg. A magyar tapasztalatok szerint a kisebb központok, azaz a 25 fő körüli létszámmal dolgozók 3-4 millió, az ezer főnél több alkalmazottal működők pedig durván 15-20 millió dolláros befektetéssel valósíthatók meg, mondta a Világgazdaságnak az igazgatóhelyettes.

Magyarország "népszerűségét" e téren a befektetők azzal magyarázzák, hogy itt viszonylag alacsony a társasági adó, s a rendelkezésre álló kvalifikált munkaerő még mindig relatíve olcsó, ugyanakkor kiváló munkát végez, idézi a véleményeket az igazgatóhelyettes. S miközben igaz, hogy az idegen nyelvtudás szempontjából más térségbeli országok jobban állnak a középfokú végzettségűeket tekintve, ám a hazai diplomások már rendelkeznek a szükséges tudással ezen a téren is.

A külföldi működőtőkéért egyre élesedő nemzetközi versenyben úgy lehet a jövőben helytállni, hogy az ilyen központokhoz szükséges feltételeknek megfelelni tudó országok befektetésösztönző tevékenységüket a regionális vállalati központok becsábítására fókuszálják, tanácsolja az UNCTAD. Különösen azoknak lehet ez fontos, amelyek híján vannak természeti kincseknek és más, földrajzi elhelyezkedéssel összefüggő előnyöknek – számolt be a Világgazdaság.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!