2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon a visegrádi országokkal összehasonlítva viszonylag drága az ipari munkaerő, ám az EU régi tagállamaitól még mindig óriási szakadék választ el. A kölni IW kutatóintézet most kiadott elemzése szerint hazánkban átlagosan 4,88 eurójába került a feldolgozóipari cégeknek egy munkaóra - írja a Világgazdaság.

A nemzetközi rangsor élmezőnyében - nem meglepő módon - Németország nyugati része, valamint az északi és a Benelux államok állnak: ezek többségében 25 euró felett van egy ipari munkaóra költsége. Ez a tengeren túli fejlett versenytársakkal összehasonlítva is magas összeg, hiszen az Egyesült Államokban, Kanadában és Japánban ez csupán 18-19 euró között van - idézi az adatokat a Világgazdaság.

Itthon a munkaadók számára átlagosan 4,88 euróba kerül egy munkaóra, állapítja meg a jelentés. Ez némileg alacsonyabb a csehországi, viszont 20-25 százalékkal magasabb a szlovákiai és a lengyelországi értéknél, ugyanakkor jóval kedvezőbb, mint Nyugat-Európában. Az IW elemzése egyébként a 2005-ös adatokon alapul, így például a forint idei gyengülését még nem tükrözheti; ezt figyelembe véve valószínűleg még nagyobb Magyarország bérelőnye az euróövezethez képest.

A beruházási döntések szempontjából persze nemcsak a bérszínvonal számít, hanem például az is, mennyire termelékenyek a dolgozók, vagy milyen a gazdaságpolitikai környezet. A wiesbadeni BERI kutatóintézet elemzésében a bérek, a munkatermelékenység, a képzettségi szint, a szociális és szabályozási terhek, valamint a sztrájkok által okozott bevételkiesés figyelembevételével 100 pontos skálán értékelte az egyes országok ipari termelékenységét. Az élen az Egyesült Államok (75) és Svájc (74 pont) áll, tehát mindent összevetve itt a legmagasabb a termelékenység. Németország 61, Portugália 58, Ausztria pedig csupán 57 pontot kapott, ez nem sokkal jobb az 55 pontos magyar és cseh vagy az 56 pontos török eredménynél. Lengyelországot csak 51 pontra értékelték a német szakértők - olvasható a Világgazdaságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!