Korábban öt százalékos áremelést tervezett az állami szolgáltató, az EDF. "Nem fog emelkedni az elektromos áram ára, mint ahogy azt terveztük augusztus 1-jén, öt százalékkal" - mondta a miniszter a BFMTV hírtelevízióban. A bejelentés hírére az EDF-részvény árfolyama esni kezdett a párizsi tőzsdén.
Az áremelés befagyasztására a miniszter szerint az energiaárak megállapítása érdekében elindított reform keretében van lehetőség. Franciaországban évente egyszer, a nyár folyamán állapítják meg a hatósági energiaárakat. A jövő évi energiaárak október 1-jén válnak ismertté.
"A független hatósággal, az Energiaszabályozó Bizottsággal (CRE) úgy fogom kiszámolni az árakat, azon reform alapján, amelyet én vezettem be, hogy lehet, hogy emelés, de az is lehet, hogy árcsökkentés lesz (jövőre)" - tette hozzá Royal.
A kormány öt százalékos emelést jelentette be 2013 nyarán, és 2014 nyarára is öt százalékos emelést tervezett az állami szolgáltató, az EDF termelési költségeinek fedezésére. A miniszter áprilisban ígéretet tett arra, hogy az államtanács döntése ellenére nem fog augusztus előtt visszamenőleges hatállyal emelkedni a lakossági elektromos áram ára.
A kérdés akkor azért vált aktuálissá, mert a francia államtanács hatályon kívül helyezte azt a két évvel ezelőtti kormányrendeletet, amely két százalékra korlátozta a lakossági elektromos áram árának emelését, annak ellenére, hogy az energiaszabályozó bizottság (CRE) akkor 5,7 százalékos emelést javasolt. A döntést azért tartotta szükségesnek az államtanács, mert az állam 2012-ben veszteségesen adta el az áramot a lakosságnak. Az államtanács akkor arra kötelezte a kormányt, hogy visszamenőleges hatállyal emelje meg a háztartások rezsijét, de ez végül nem történt meg.
A franciák 92 százaléka továbbra is az állami szolgáltatótól vásárolja az elektromos áramot, amelynek tarifáit a kormány szabályozza, de az öt százalékos emelés hírére az első negyedévben sokan szolgáltatót váltottak. Az energiapiacot ugyanis korábban már megnyitották a konkurens szolgáltatók előtt.
MTI