3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korszerű logisztikai gyakorlat megismerésére a Logisztikai Fejlesztési Központ tíz éve szervez tanulmányutakat, elsősorban fejlett európai államokba. A tanulmányutakon szerzett tapasztalatok jól bizonyítják, hogy az oktatásban megismert elvek gyakorlati alkalmazásai szélesebb szakmai látókörhöz segítik a szakembereket. Az alábbiakban a legutóbbi, 2003. szeptember 10-14. közötti finnországi út érdekességeiről számolunk be.

Számunkra az jelentett érdekes megoldást, hogy miként kezelik a keresletben jelentkező erős éves ingadozást: a csak a téli időszak előtt jelentkező megnövekedett vevőigényt hogyan tudják kielégíteni egy folyamatos gyártással, azaz hogyan tudják összehangolni a kapacitások kihasználását a szezonális ingadozással. A szezonális keresletingadozás miatt felhalmozódó készleteik jelentős részét az elosztóhálózatban tárolják.

TAMPEREI MŰSZAKI EGYETEM

A finn ipar versenyképessége sok különböző faktor eredményeképpen alakult ki. Ezek között első helyen szerepel a sikeres technológiai politika és az intenzív együttműködés az egyetemek, kutatóközpontok, tudományos parkok és az ipar között. Mindezek nemzetközi összehasonlításban is megállják helyüket. Mind a köz-, mind a magánszféra aktívan invesztál a kutatási és fejlesztési projektekbe, mialatt az egyetemek az üzleti szférával összhangban a projektek megvalósulásáért felelnek. A kutatási témák nem csupán a tudósok, hanem az ipar érdeklődésének is homlokterében állnak. Az ilyen típusú együttműködés eredményeit egyrészt gyorsan aprópénzre lehet váltani, másrészt remek táptalaja az új ötleteknek és a gyarapodó szaktudásnak. További előny, hogy ennek az együttműködésnek az eredményei jobbak, mintha e két szféra elkülönülten működne.

A Tamperei Műszaki Egyetemen folytatott gyakorlat a finn felsőoktatási intézmények között példaértékűnek tekinthető. A más egyetemek részéről elhangzó kritikák, amelyek a kutatási függetlenség elvesztésére vonatkoztak, már tovatűntek. Mostanra minden egyetem véleménye az, hogy a vállalatokkal és támogatókkal történő együttműködés természetes és elkerülhetetlen tény – ennek oka a pénz. Az egyetemek számára elérhető alapok tovább nem elegendőek a fontos kutatások fenntartásához, szükség van külső forrásokra anélkül, hogy a kutatás maga elsorvadna. Az emberek kezdik megérteni, hogy a támogatók is minőséget és valódi eredményeket akarnak látni a kutatásokból, nem csupán csiricsáré brosúrákban szerepelni a beruházott pénz ellenértékeként.

A finn receptet a 80-as évek végének recessziója idején alakították ki a fontos nemzeti technológiai programok beindításával és a vállalkozások megalapításához szükséges alapok növelésével. Doktori Iskolákat alapítottak az országban, és néhány egyetem elnyerte a "Kiválóság-központ" státuszt. A Tamperei Műszaki Egyetemen három ilyen központ van, amit a Finn Akadémia és az Oktatási Minisztérium közösen jelölt ki:

  • A Jelfeldolgozó Kutatócsoport

  • A Bioanyagok Kutatócsoport

  • A Hidraulikai és Automatizálási Egyetem


Ugyanakkor az Egyetem a társadalom problémáira is nyitott. Jarl-Thure Eriksson, az Egyetem rektora szerint "a technológiának az emberi világot, a humán dimenziót is magában kell foglalnia."


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!