4p

Június 18-tól Budai Bernadett politikai elemző és Daróczi Dávid, a Kormányszóvivői Iroda vezetője a két új kormányszóvivő. A posztot néhány hónapig betöltő Danks Emese távozását kéthónapos kényszerszünet követte. Mfor.hu háttér.

Sikeres páros lesz? (Mfor.hu-montázs)

Hosszú huzavona és némi bulvársajtós intermezzo után Budai Bernadettet és Daróczi Dávidot nevezték ki a szóvivői posztra. A politológiát, majd nemzetközi kommunikációt tanult Budai Bernadett 28 éves. Jelenleg a Budapesti Corvinus Egyetemen folytatja tanulmányait, hogy megszerezze a politikatudományok doktora címet.

Az öt évig politikai elemzőként dolgozó új kormányszóvivő tavaly decemberben még élesen bírálta a kabinet kommunikációs politikáját, s megkérdőjelezte, hogy fel lehet-e építeni újra a kormány kompetenciaképét. De úgy tűnik, a mindkét politikai tábor munkáját kritikus szemmel figyelő Budai mégis lát esélyt az imázs helyrehozatalára, ezért is vállalta el a felkérést.

A legrövidebbtől a leghosszabbig

Borókai Gábor volt az egyetlen, aki kitöltötte négyéves szóvivői posztját a tisztség 1986-os létrehozása óta. Míg a legrövidebb ideig, csupán egy hétig, Havas Henrik tevékenykedett szóvivőként. A néhány hónapos kinevezések már az Orbán-kormányt megelőzően is divatosak voltak, a Grósz-, az Antall- és a Horn-kormány alatt is jelentős volt a fluktuáció.
Forrás: MTI

A médiás múlttal rendelkező Daróczi Dávid roma származású. Korábban a Népszavánál, a Világgazdaságnál és a Magyar Televíziónál és a Magyar Hírlapnál is dolgozott, utóbbinál a gazdasági rovatot vezette. 2005 őszén került a Kormányszóvivői Irodához, ahol először a miniszterelnök szövegírója volt, később az iroda vezetőjévé nevezték ki; utóbbi pozícióból lett most kormányszóvivő.

Daróczi Dávid előbb újságíróként, később kormányalkalmazottként hallatta véleményét politikai kérdésekben. Többször is élesen, név szerint bírálta a Fidesz vezető politikusait.

Nem tudni, mennyire jó döntés, hogy két olyan szóvivőre esett a választás, akik korábban is közel álltak a politikához. Mindenesetre mindez óvatosságra vall, ami az utóbbi hónapok eseményeinek tükrében szükséges is volt.

A tavalyi esztendőben családi okok miatt háttérbe húzódó Batiz András távozása után kifejezetten nőt keresett a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) Kormányszóvivői Irodája. Így került a posztra a versenyszférából érkező Danks Emese, aki több éven keresztül a Tesco kommunikációs igazgatójaként tevékenykedett.

Az üzleti világból a politikába csöppent szóvivő többször is kifejtette, hogy nem kíván politikusnak látszani, s nem is politizáló típus. Hogy távozásához mi vezetett, az kérdéses, de kevésbé vált karizmatikus személyiséggé, mint a médiából érkezett Batiz András. Visszhangot is jóval inkább a bulvár sajtó számára sem ismeretlen Demcsák Zsuzsa kinevezése, nem pedig Danks távozása keltett.

Ugyan Demcsák tényleges munkába állásáig a kinevezés közlését követően még egy hónap hátra volt, kiválasztásának hírét a politikai és a gazdasági sajtó mellett a bulvárvilág is felkapta. Ez egyébként politikai elemzők szerint akár jól is elsülhetett volna, így ugyanis nagyobb táborral, akár négy-ötmillió emberrel lehetett volna kommunikálni.

Ám a választás nem volt elég átgondolt, s az újságíró-családanya-szóvivő várományos folyamatosan a támadások kereszttüzébe került. Blogbejegyzéseivel céltáblává vált, sorsa pedig a Magyar Nemzet által kirobbantott hírrel, miszerint férje egy maffiakapcsolatokkal rendelkező férfi üzlettársa volt, megpecsételődött.

Demcsák visszalépése jelentős presztízsveszteséget okozott a kormánynak, amelyet az egy kevésbé merész lépéssel, Budai Bernadett és Daróczi Dávid kinevezésével próbál helyretenni.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!