2007 harmadik negyedévében az előző negyedévihez képest a roaming (barangoló) hívások indításának átlagos bruttó kiskereskedelmi ára 69 eurócentről 62 eurócentre, a roamingoláskor fogadott hívások átlagos kiskereskedelmi ára pedig 0,34 euróról 0,30 euróra csökkent - állapította meg a tagállamok hírközlési hatóságait tömörítő ERG (Európai Szabályozók Csoportja) nevű szervezet tanulmánya.
Az árcsökkenés valódi mértéke azonban csak a negyedik negyedévi adatokból lesz igazán látható, hiszen az úgynevezett Eurótarifa nyár végi bevezetése a harmadik negyedévi adatokban még csak részben éreztette hatását - közölte a tanulmány megjelenésével kapcsolatban Pataki Dániel, a magyar Nemzeti Hírközlési Hatóság elnöke, aki 2008-ban egyben az ERG elnöki posztját is betölti.
A három magyar mobilszolgáltatónak a 2007. június 30-án érvényes 246,15 Ft/euró árfolyamon kellett forintra átszámítaniuk a maximált új árakat. A T-Mobile, a Pannon és a Vodafone akkor úgy döntött, nem állapít meg a kötelező plafonnál kisebb árakat, így mindhárom cég egységesen 144 forintos híváskezdeményezési, és 70 forint 80 filléres hívásfogadási árakat állapítottak meg. Ennek eredményeképpen a magyar fogyasztók már a harmadik negyedév átlagában is 12,69 százalékkal olcsóbban indíthattak és 12,65 százalékkal alacsonyabb áron fogadhattak hívásokat roaming-környezetben, míg ezek az átlagok az uniós szinten 10,14, illetve 11,76 százalékkal csökkentek.
A magyar szolgáltatók nagy részének is az a tapasztalata, hogy mióta érvényben van az uniós ármaximum, bátrabban használjuk a mobilunkat külföldön. A Napi Gazdaság írta nemrég, hogy a három magyar szolgáltatóból kettő - a Vodafone és a Pannon - roamingforgalom-növekedést tapasztalt. A T-Mobile e téren nem tapasztalt szignifikáns eltérést, és a cég illetékese szerint csak néhány hónap adatai alapján lehet majd következtetéseket levonni, és a Pannonnál is megjegyezték, hogy elsősorban a nyári hónapok számítanak a külföldi mobiltelefonálás szezonjának, tehát a változásokat is egy év múlva érdemes vizsgálni.
Érdekes tendencia viszont az EU-ban, hogy néhány szolgáltató emelte a külföldi SMS-ek díjait. Pataki Dániel közölte, hogy az ERG idén kiemelten figyeli az SMS- és más adatforgalmi tarifák alakulását, és a Bizottsággal együttműködve mindent megtesz annak érdekében, hogy a fogyasztók mihamarabb változást érezhessenek ezen a területen is.
A roamingdíj-csökkentést "keresztülverő" Viviane Reding európai hírközlési biztos is azt nyilatkozta nemrég Budapesten, hogy az EU akár adminisztratív eszközökkel is letöri a külföldön való mobilinternetezés adatforgalom árait. "Jeleztük a mobilszolgáltatóknak, hogy ha nem mérséklik tarifákat, úgy járhatnak, mint a hangszolgáltatások esetében" - mondta nemrég Reding asszony. Hozzátette: a hatóságoknak hagyni kell a szolgáltatóknak, hogy maguk lássák be az árcsökentés szükségszerűségét.
Az árcsökkentési törekvésekkel egyébként a Bizottságnak egy egységes távközlési piac kialakítása a hosszú távú célja. Viviane Reding szerint ugyanis az EU telekommunikációs versenyképességét csak az mentheti meg, ha a beruházóknak nem azzal kell szembesülniük, hogy ahány állam, annyi szabályozás. A biztos egy konferencián mondta azt is, hogy a hírközlési ágazat megerősödése nemcsak a szektor számára, hanem az európai gazdaság egészének jót tehet, hiszen befektetéseket ösztönözhet.
L. Nagy Gábor