Nem egyedül, inkább egy multihoz történő bejutással érdemes elkezdenünk a külföldi karrier építését. Ez a legegyszerűbb és legbiztonságosabb mód, állítja Martis István, a Chronos International szenior tanácsadója. Mivel a vállalat biztosítja a magas fizetést, a lakást vagy a gyermekek iskoláztatását, így jóval kevesebb a rizikó, mintha önállóan próbálunk szerencsét.
[ajanlo=271][igazitas=left/]Jelenleg nem a nyugati, inkább a keleti állások vonzzák a magyarokat. Ennek oka a több lehetőségben valamint abban rejlik, hogy az uniós országok közül sem mindegyik várja tárt karokkal a külföldi munkavállalókat. Sokan vélik, hogy aktuális tudásukkal ugyanazt a pozíciót tölthetik be külföldön, mint itthon, pedig a tanácsadó szerint csak akkor érdemes próbálkozni, ha különleges tudásunk van, ami biztosan keresett külföldön.
Ha hazai cégtől megy a munkatárs a külföldi anyacéghez, a vállalati kultúra elfogadása legtöbbször nem okoz gondot, de más esetben ez problémát jelenthet, állítja Szombath Szilvia, a Solectron Hungary Kft. humánerőforrás-koordinátora. Ha önállóan próbálkozunk érdemes utánajárni, hogy adott országban eltöltött évek beszámítanak-e a szolgálati időbe, s mennyire bonyolult a munkavállalási engedély beszerzése.
Bármennyire vonzó a külföldi állás, a családosoknak érdemes átgondolniuk, hogy rászánják-e magukat a lépésre. A család élete jelentősen átrendeződik, a munkáltató viszont ugyanolyan követelményeket állít a dolgozóval szemben: elégedett, biztos hátterű dolgozóra van szüksége. A General Motorsnál gyakori, hogy valaki külföldön dolgozik. Ilyen esetben általában 3 évet tölt az adott országban, amit sokan meghosszabbítanak. Csak olyan dolgozó mehet külföldre, aki itthon már bizonyított, így a külföldiek nem vesznek zsákbamacskát, írja a Világgazdaság.
Menedzsment Fórum
Segíthetik a multik a külföldi karriert
Külföldi tulajdonban lévő nagyvállalat munkatársaként egyszerűbb kijutni egy másik országba, mintha önállóan vágnánk neki az ismeretlennek, írja a Világgazdaság.