A tárca a piacstabilizációs intézkedéssel azt kívánja elérni, hogy a támogatás a vertikum minden szereplőjének, beleértve a meggytermelőt is, az anyagi helyzetén javítson. Ennek érdekében elvárja, hogy mindazon termelők, akik a meggyet a letevőnek értékesítik, az árujukért méltányos - a nyújtott támogatás összegénél magasabb - árat kapjanak.
A feldolgozási támogatást szeptember 1. és 30. között lehet igényelni, a kifizetés várhatóan október végéig megtörténik - közölték.
A tervezett támogatás a termék feldolgozásához és közraktárban történő tárolásához igényelhető, úgynevezett általános csekély összegű (de minimis) támogatásként. A támogatást össze kell számítani minden egyéb jogcímen a tárgyévben és az azt megelőző 2 évben kapott általános csekély összegű támogatással, és annak összege nem haladhatja meg vállalkozásonként a 200 ezer euró/3 év összeget. Amennyiben a támogatási igények együttesen meghaladják a rendelkezésre álló forrást, úgy a támogatás arányos csökkentését kell alkalmazni - írták.
Ismertetik: a támogatás kizárólag a többlettermés feldolgozása után és annak közraktárba tétele esetén nyújtható. A támogatás igénylőjének nyilatkoznia kell az előző három év átlagterméséről, az átlagos felvásárolt mennyiségről, illetve az átlagos feldolgozott mennyiségről, továbbá a kérelemhez csatolnia kell a felvásárlást és a feldolgozást igazoló 2014. évi szerződések, számlák és felvásárlási jegyek másolatát. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) jogosult ellenőrizni a megkötött szerződések, dokumentumok és nyilatkozatok tartalmát, továbbá a szerződéses feltételek teljesülését.
A feldolgozandó meggynek hazai fajtának kell lennie úgymint: érdi, újfehértói, debreceni, kántorjánosi, csengődi vagy cigánymeggy. A feldolgozásnak 2014. június 20. és július 20. között kell megtörténnie. A támogatási kérelmek benyújtását, valamint a részletes támogatási feltételeket külön, várhatóan július második felében megjelenő jogszabály fogja tartalmazni - olvasható a közleményben.
MTI