6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, a tavalyi kiugróan jó mezőgazdaság az élelmiszeripari cégek eredményén is meglátszik, hiszen volt, aki szinte megduplázta a korábbi év nyereségét. Mfor.hu-háttér.

2011-ben kiugróan jó volt a mezőgazdaság teljesítménye, ami a magyar élelmiszeripari vállalatok teljesítményén is meglátszik, hiszen az általunk vizsgált cégek többségében az előző évinél jobb eredményt tudtak elérni. Ennek oka elsődlegesen a hazai és az exportértékesítésből származó magasabb bevételekekben és a gyenge forintban rejlik.

Pannonmill Malomipari Zrt.

Brutális javulást tudott elérni a malomipari társaság a 2010 októbertől 2011 szeptemberig tartó üzleti éve során a közzétett beszámolója szerint, aminek eredményeként a cég a 2010-es veszteség után tavaly ismét nyereséget könyvelhetett el. Ennek örömére, a tulajdonosok számára újra fizettek osztalékot is.

A cég az értékesítésből származó bevételeit közel 70 százalékkal 19,2 milliárd forintra növelte, mely elsősorban a hazai piacokon elért növekedésnek tudható be, hiszen arányaiban nagyobb részt képvisel a bevételeken belül az innen befolyt összeg. Bár amellett sem szabad elmenni szó nélkül, hogy az exporttevékenységből származó bevételek lényegében megduplázódtak: az előző évi 2,2 milliárd után 2011-ben 4,2 milliárdot realizáltak, aminek több mint 90 százaléka Szlovákiából és Romániából folyt be.

Ugyanakkor anyagjellegű ráfordításként is többet kellett kiadnia a Pannonmillnek, hiszen 78 százalékkal 17,2 milliárd forintot költöttek ilyen címen az előző évi 9,6 milliárd után. A cég személyi jellegű ráfordításai 2 százalékkal 1,15 milliárd forintra mérséklődtek, melyben benne foglaltatik a 175 fő foglalkoztatott 793,1 millió forintos bérköltsége is. A beszámoló szerint a havi átlagbér 377 690 forint volt a cégnél. Ezekhez a leírt költségváltozásokhoz nagyban hozzájárulhatott a Tiszapalkonyai malomüzem tavalyi üzembe helyezése is.

Mivel a cégnek tavaly nem volt adófizetési kötelezettsége, az adózott eredmény 208,2 millió forint lett, melyből 65 milliót osztalékként ki is fizettek a tulajdonosoknak. Ezek után a 2010-es valamivel több mint félmilliárd forintos veszteség után 143,2 milliós mérleg szerinti eredményt realizált a Pannonmill.

Hungerit Zrt.

A baromfifeldolgozással foglalkozó társaság tavalyi éve az árbevétel szempontjából jobban alakult a 2010-es évinél, ám az eredmény elmarad ettől a költségek emelkedése, valamint az euróban fennálló hitelek árértékeléskori vesztesége miatt.

Ahogy az az alábbi táblázatban is látható, a cég a bevételeit összességében 25 százalékkal 37,2 milliárd forintra tudta emelni, mely nagyobb részt az exporttevékenységből befolyó összeg növekedésének köszönhető. Legnagyobb értékben 2011-ben Németországba és Franciaországba szállított a cég, külön-külön közel 3 milliárd forint értékben.

A bevételek mellett azonban a költségek emelkedéséről is árulkodik a cég beszámolója. Az anyagjellegű ráfordatások 29 százalélkkal 31,2 milliárd forintra emelkedtek, míg a személyi jellegű kiadások 21 százalékkal 1,4 milliárdra növekedtek, ami a dolgozói létszám emelkedésének is köszönhető, hiszen a 2010-es 1351 fő 1443-ra bővült 2011 év végére, ami elsősorban az új fizikai dolgozókkal indokolható. Az átlagbér közel 10 ezer forinttal 147 ezerre emelkedett. A költségnövekedés ellenére viszont szinte megháromszorozódott a cég üzemi eredménye az előző évihez képest: közel félmilliárd forint után tavaly 1,4 milliárdot realizálhattak.

A kedvező üzemi eredményt az árfolyamváltozásokból és a devizahitelek átértékeléséből elszenvedett jelentős veszteség csökkentette, így végül 18 százalékkal kevesebb, 661 millió forint után fizette a cég a 4,6 milliós adót, ami után 2011-et a cég 19 százalékkal kisebb nyereséggel: 656,4 millió forinttal zárta. A 2010-es eredmény egyébként egy 569 milliós rendkívüli bevételnek köszönhetően ugrott meg.

Gyermelyi Zrt.

A cég az értékesítéséből az előző évhez képest 20 százalékkal magasabb árbevételt, 16,4 milliárd forintot realizált, amihez legnagyobb részben a belföldi értékesítés növelése tudott hozzájárulni, bár az sem elhanyagolható, hogy az exportból befolyt összeg több mint a duplájára emelkedett egy év alatt. A cég forgalmi költség eljárással készült eredménybeszámolója szerint az értékesítés költsége 23 százalékkal növekedett 2010-hez képest, így 11,6 milliárd forintot költöttek ilyen címen. A beszámoló szerint az üzemi eredmény 78 százalékkal lett magasabb az előző év után: 2011-ben 1,6 milliárd forint szerepelt ezen a soron.

Mivel az adózás előtti eredménye is növekedett ennek megfelelően, adóként 194,7 millió forintot fizettek ki. A megmaradt nyereségből még 223,5 millió forintot osztalékként kifizettek a tulajdonosoknak, ami után végül 1,28 milliárd mérleg szerint eredményt realizálhattak, ami 93 százalékkal magasabb az előző évben elértnél.

Proteus-Gold Kft.

A Lipóti Pékségeket működtető Proteus-Gold Kft. igazán sikeres évet tudhat maga mögött, hiszen az értékesítésből származó bevétele 15 százalékkal, vagyis valamivel több, mint 205 millióval 1,55 milliárdra emelkedett 2011-ben. Történt mindez annak ellenére, hogy az exporttevékenységből származó befolyt összeg 30 százalékkal mérséklődött, ám mivel ez a teljes bevételnek kis százalékát teszi ki, a belföldi értékesítési bevétel 20 százalékos (253 milliós) növekedése ezt ellensúlyozni tudta.

A cég üzemi eredménye azonban az előző évinél 34 százalékkal kevesebb lett, 103,2 millió forint, ami az anyagjellegű és a személyi jellegű költségek megugrásával magyarázható. Míg az anyagjellegű ráfordítások 23 százalékkal 1,05 milliárd forintra emelkedtek az előző évi 853,2 millió után, az élőmunkával kapcsolatban felmerülő kiadásként 12 százalékkal többet, 284,4 millió forintot kellett kiadni. Az előző évhez képest egyébként 2011-ben 5 fővel többen, 151-en voltak foglalkoztatva, akik számára 204,6 millió forintot könyveltek el bérköltségként. A 118 teljes munkaidőben foglalkoztatott fizikai alkalmazott számára fejenként havi 113 ezer forintot számolhattak el a beszámoló adatai szerint, a 13 szellemi foglalkoztatott pedig fejenként ennél nem sokkal többért, 150 ezerért végezhette a feladatát.

A Proteus pénzügyi eredményének veszteségből 77 milliós nyereségbe fordulása 40 millióval magasabb adózási előtti eredményt generált előző évhez képest: 197,7 millió forintot, melyből a 10,6 milliós adófizetési kötelezettség után 187,1 millió forintos nyereség maradt, ami a 2010-es eredménynél 40 százalékkal lett jobb, bár akkor 10 milliót osztalékként kifizettek a tulajdonosoknak.


Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!