A Joint Venture Szövetség által szervezett rendezvényen a kutatásvezető elmondta: a magyar tőkekivitelt elsősorban a térségbeli államokban megvalósuló erőteljes gazdasági növekedés és a magyarországinál nagyobb regionális piac ösztönzi, valamint az, hogy a belső piac már szűknek bizonyult további fejlődésükhöz.
Novák Tamás hozzátette: nem állnak rendelkezésre megbízható statisztikák arról, ténylegesen mennyi magyar tőkét vittek ki az országból befektetési céllal. Becslések szerint legkevesebb 8-9 milliárd euró lehet a magyar tőkeexport nagysága, de akár a 12 milliárd eurót is elérheti. Megjegyezte, hogy csupán a nagyobb cégek dokumentálják megfelelően külföldi tőkeberuházásaikat.
Aláhúzta: ezzel együtt valószínűsíthető, hogy a magyar tőkekivitel további erőteljes növekedésére lehet számítani a következő években, és 2010-re a magyar tőkekivitel akár 14-16 milliárd euróra is emelkedhet.
A kutató elmondta a régióban a magyar tőke külföldi befektetéseit teljesen különböző célok alapozzák meg. Egyrészt jelen vannak olyan regionális multinacionális vállalattá fejlődött cégek, mint az OTP és a Mol, másrészt nagyszámú, közepes, kicsi és mikro befektetés is található elsősorban a határ menti részeken. Rámutatott: igen eltérőek egyes társaságok földrajzi terjeszkedésének határai is. Így a nagyvállalatok az adott régióban gondolkodnak, míg a kis cégek elsősorban a határ menti, sőt esetenként kifejezetten a magyarlakta területekre viszik ki tőkéjüket.