3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szaúd-Arábia a jelenleginél alacsonyabb olajárat szeretne - írta a csütörtöki Financial Timesban a szaúdi olajipari miniszter, aki szerint a nyersolaj világpiacán ma semmiféle hiányhelyzet nincs.

Ali Naimi a londoni gazdasági napilap által közölt cikkében annak a véleményének ad hangot, hogy az olajárakat egyértelműen a közel-keleti térség geopolitikai feszültségei és az ellátással kapcsolatos aggodalmak hajtják fel.

Naimi szerint azonban a piac alapvetően egyensúlyi helyzetben van, "az olajhiány lehetőségének érzete" tartja magasan az olajárakat, nem pedig a tényleges ellátási helyzet, mert nincs ellátási hiány, "nincs olyan kereslet, amelyet ne lehetne fedezni".

A szaúdi szakminiszter szerint a jelenlegi magas olajárak már kezdik éreztetni hatásukat Európa gazdasági teljesítményén, kereskedelmi egyensúlyhiányok kialakulásához járulnak hozzá és inflációs nyomást gerjesztenek. Ez egy olyan "nem kielégítő helyzet", amelynek orvoslásában Szaúd-Arábia mindenképpen segíteni szeretne, elsősorban "annak a mítosznak az eloszlatásával, hogy hiány van, vagy hiány alakulhat ki" - áll Naimi írásában.

A miniszter szerint "ez irracionális félelem, amelynek nincs megalapozottsága".

Naimi hangsúlyozta: Szaúd-Arábia napi kitermelési kapacitása 12,5 millió hordó, amely messze meghaladja a jelenlegi keresleti szintet, és megbízható tartalékot jelent bármilyen átmeneti termelési kiesés esetére.

Szaúd-Arábia használni fogja termelési kapacitástöbbletét, ha a piacon pótlólagos kereslet jelentkezne - írta a szaúdi olajipari miniszter, hozzátéve, hogy "ez nem üres retorika", mivel az ország a múltban is sokszor megbízható szállítónak bizonyult. Emelte olajtermelését az iraki invázió után, növelte az Egyesült Államoknak szállított mennyiséget a Katrina hurrikán pusztítása nyomán, és pótolta a termelési kieséseket a tavalyi líbiai felkelés idején is.

A másik - gyakran figyelmen kívül hagyott - tény az, hogy a szaúdi nyersolaj a világ legtöbb olajfinomítója számára elfogadható és megfelelő minőségű. Szaúd-Arábiának mindemellett megvan az az "egyedülálló" képessége, hogy akkor és ott tud ellátást biztosítani, amikor és ahol erre szükség van, tekintettel a rendelkezésére álló számos teljesítési helyszínre, valamint bőséges hazai és külföldi tárolókapacitására - írta csütörtöki cikkében Ali Naimi.

A szaúdi miniszter szerint mindemellett Kanada és az Egyesült Államok is folyamatosan növeli termelését, emellett Oroszország, Dél-Amerika, Kazahsztán és Azerbajdzsán is hozzájárul a globális ellátáshoz.

Naimi mindezek alapján megállapítja, hogy az olajellátás "bőséges", a kínálat nem jelent és a közelmúltban sem jelentett problémát, ezért "nincs racionális oka" annak, hogy az olajárak miért vannak továbbra is a jelenlegi magas szinteken.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!