Ali Naimi a londoni gazdasági napilap által közölt cikkében annak a véleményének ad hangot, hogy az olajárakat egyértelműen a közel-keleti térség geopolitikai feszültségei és az ellátással kapcsolatos aggodalmak hajtják fel.
Naimi szerint azonban a piac alapvetően egyensúlyi helyzetben van, "az olajhiány lehetőségének érzete" tartja magasan az olajárakat, nem pedig a tényleges ellátási helyzet, mert nincs ellátási hiány, "nincs olyan kereslet, amelyet ne lehetne fedezni".
A szaúdi szakminiszter szerint a jelenlegi magas olajárak már kezdik éreztetni hatásukat Európa gazdasági teljesítményén, kereskedelmi egyensúlyhiányok kialakulásához járulnak hozzá és inflációs nyomást gerjesztenek. Ez egy olyan "nem kielégítő helyzet", amelynek orvoslásában Szaúd-Arábia mindenképpen segíteni szeretne, elsősorban "annak a mítosznak az eloszlatásával, hogy hiány van, vagy hiány alakulhat ki" - áll Naimi írásában.
A miniszter szerint "ez irracionális félelem, amelynek nincs megalapozottsága".
Naimi hangsúlyozta: Szaúd-Arábia napi kitermelési kapacitása 12,5 millió hordó, amely messze meghaladja a jelenlegi keresleti szintet, és megbízható tartalékot jelent bármilyen átmeneti termelési kiesés esetére.
Szaúd-Arábia használni fogja termelési kapacitástöbbletét, ha a piacon pótlólagos kereslet jelentkezne - írta a szaúdi olajipari miniszter, hozzátéve, hogy "ez nem üres retorika", mivel az ország a múltban is sokszor megbízható szállítónak bizonyult. Emelte olajtermelését az iraki invázió után, növelte az Egyesült Államoknak szállított mennyiséget a Katrina hurrikán pusztítása nyomán, és pótolta a termelési kieséseket a tavalyi líbiai felkelés idején is.
A másik - gyakran figyelmen kívül hagyott - tény az, hogy a szaúdi nyersolaj a világ legtöbb olajfinomítója számára elfogadható és megfelelő minőségű. Szaúd-Arábiának mindemellett megvan az az "egyedülálló" képessége, hogy akkor és ott tud ellátást biztosítani, amikor és ahol erre szükség van, tekintettel a rendelkezésére álló számos teljesítési helyszínre, valamint bőséges hazai és külföldi tárolókapacitására - írta csütörtöki cikkében Ali Naimi.
A szaúdi miniszter szerint mindemellett Kanada és az Egyesült Államok is folyamatosan növeli termelését, emellett Oroszország, Dél-Amerika, Kazahsztán és Azerbajdzsán is hozzájárul a globális ellátáshoz.
Naimi mindezek alapján megállapítja, hogy az olajellátás "bőséges", a kínálat nem jelent és a közelmúltban sem jelentett problémát, ezért "nincs racionális oka" annak, hogy az olajárak miért vannak továbbra is a jelenlegi magas szinteken.
MTI