4p

A regionális fejlesztési tanácsokban egy 1999-es törvénymódosítás nyomán - az önkormányzati választások eredményétől függetlenül - a kormányzat képviselői vannak túlsúlyban, feladatuk többek között a decentralizált pénzek pályázati úton történő elosztása. Ez az összeg az elmúlt két esztendőben több mint 100 milliárd forintra rúgott, a jövő évi keret nagyságáról még nincs pontos információ. Mfor.hu háttér.

Pénz áll a házhoz (Mfor-montázs)

Lamperth Mónika területfejlesztési miniszter vasárnap napvilágra került beszéde, amelyet az MSZP országos választmánya előtt mondott el, célkeresztbe állította a regionális fejlesztési tanácsokat, amelyekben most is túlsúlyban vannak a kormányzat delegáltjai. Az 1996-os törvény alapján megalakult szervezetekben az érintett megyei területfejlesztési tanácsok elnökei, a régió megyei jogú városának polgármesterei, a kistérségek képviselői, a Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke, valamint a kormányzatot képviselő miniszteri delegáltak rendelkeznek szavazati joggal.

100 milliárd két év alatt

"A regionális tanácsokban az 1999-es törvénymódosítást követően a kormányzat képviselői túlsúllyal bírnak. Ezzel együtt a döntések még szakmai alapon történnek" - mondta el lapunk megkeresésére Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára. A szervezetek feladata többek között a decentralizált fejlesztési támogatások szétosztása. A forrásokhoz pályázatok útján juthatnak hozzá a vállalkozások, civil szervezetek és az önkormányzatok.

A fejlesztési tanácsok az elmúlt két évben a decentralizált keretből több mint 100 milliárd forintot oszthattak szét. Azt még nem tudni, mekkora összeg áll majd jövőre rendelkezésre, ám bizonyos, hogy a zárolás miatt visszatartott idei támogatásokat is kifizetik.

A 2006-os költségvetésben mintegy 49 milliárd forintot irányoztak elő decentralizált fejlesztésekre, melynek 10 százalékát érinti a zárolási kötelezettség. A tavalyi esztendőben a keret meghaladta az 57 milliárd forintot, amiből 40 milliárd jutott a regionális, és közel 17 milliárd forint a megyei fejlesztési tanácsoknak. 2005-ben a legnagyobb összeget (8 milliárd forintot) a központi régió kapta, csakúgy mint az idei esztendőben (7,45 milliárd).

A megyék között tavaly az észak-alföldieknek jutott a legtöbb forrás (közel 4 milliárd forint), míg a nyugat-dunántúliaknak 1,3 milliárd forintnak örülhettek. Idén a megyei tanácsok közel 20 milliárd forintról dönthetnek, amelyből 6,3 milliárd forinttal részesültek az észak-alföldiek, míg a Dunántúlra valamivel kevesebb mint egymilliárd jutott.

1500 milliárd uniós forrás

A magyarországi régiók a decentralizált források mellett az uniós felzárkóztatási támogatáshoz is hozzájuthatnak: ennek összege 2007 és 2013 között mintegy 1500 milliárd forintra tehető. Ebből előreláthatólag Közép-Magyarország 400-450 milliárdot kaphat, míg a fennmaradó összegen a többi hat régió osztozhat. (Az unióból lehívható felzárkóztatási támogatások célterületei kifejezetten a régiók, amelyekből Magyarországon hetet alakítottak ki: Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl és Közép-Magyarország.)

A lehívható pénzeket az unió operatív, fejlesztési programokra adja, a teljes összeget azonban nem előre, hanem a befejezett projektek után fizeti ki.

A II. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében lehívható összeg egyébként nagyjából a háromszorosa lesz az I. Nemzeti Fejlesztési Terv által elnyert támogatásoknak. Utóbbi keretében 2004 óta közel 660 milliárd forinthoz juthattak hozzá a nyertes pályázók. Ebből az összegből az Észak-alföldi régió 110, a Dél-alföldi 90, a Közép-dunántúli 50, a Nyugat-dunántúli 52, a Dél-dunántúli 62, az Észak-magyarországi 101, míg a közép-magyarországi mintegy 150 milliárd forint fejlesztési forrást nyert el.

Kiss Gergely

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!