A pénzügyminiszter megerősítette, hogy továbbra is 3 százalék marad az egyéni egészségügyi járulék mértéke. Az egyéni járulékterhek tehát nem nőnek, csupán átcsoportosításra kerül sor január 1-jétől - összegezte a pénzügyminiszter. Az egyéni nyugdíj-járulék, illetve tagdíj fizetésének felső határa a bruttó átlagkereset jelenlegi kétszereséről 2,5-szeresére emelkedik.
A vállalkozók adóterheinek csökkentése között említett a pénzügyminiszter egy új lehetőséget a fejlesztési tartalék adómentes képzésére. Hozzátette, hogy ez lényegében az amortizáció gyorsítását jelenti, és a vállalkozások már a 2002-es nyereségük után is igénybe vehetik. Az EU-val összehangolt fejlesztési adókedvezmény környezetvédelmi beruházásnál már 100 millió forintos fejlesztésnél is igénybe vehető.
Az osztalék után fizetett adó- és közteher mértéke csökken, ezt a jövőben nem a jegybanki alapkamathoz kötik. A felnőttképzés díjának 30 százaléka, valamint a számítógép bérlésére, lízingelésére fordított összeg adókedvezményként érvényesíthető, legfeljebb évi 60 ezer forintig.
Az agrár- és vidékfejlesztést szolgáló kedvezmények között említette a pénzügyminiszter a mezőgazdasági kistermelők kedvezményes adózást biztosító bevételi értékhatárának, a jelenlegi 4 millió forintról 6 millió forintra történő emelését. Hozzátette, hogy a tíz évnél hosszabb földhaszon-bérlet adómentessé válik, és a falusi vendéglátásból származó adómentes bevétel értékhatára 400 ezer forintról 600 ezer forintra nő. László Csaba kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy jövőre továbbra is nullaszázalékos áfa-kulcsa lesz a gyógyszereknek, illetve a tankönyveknek és ezt az adókulcsot csak 2004. január 1-jétől törlik el.
Szélesedő adósávok, megszűnő tőzsdei árfolyamnyereség-adó
A jövőre életbe lépő adótábla szerint 650 ezer forintig 20 százalékos, e fölött 1 millió 350 ezer forintig 30 százalékos, míg az ezt meghaladó éves keresetek esetében 40 százalékos lesz a személyi jövedelemadó kulcsa.