Az Európai Unió becslései szerint a világkereskedelem 3-9 százalékát adják a hamisított termékek (táskáktól gépjárművekig, ruháktól CD- és DVD-lemezekig, sőt élelmiszerekig és gyógyszerekig), s mindez évente 200 milliárd euró kárt okoz e termékek jogos gyártóinak. A zeneipart évente 4,5 milliárd dolláros kár éri, a feketepiacon a kalózok hozzávetőleg 1 milliárd darab hanghordozóval jelennek meg. A Microsoft szakértője tizenhárom milliárd dollárra becsülte a szoftverbűnözők által globálisan okozott kárt.
Nemzetközi hadjáratok indultak
Szerzői jogsértés ügyében világszerte indultak nyomozások. Még a világ legnagyobb internetes kereskedését, az Amazont is meggyanúsították azzal, hogy illegálisan másolt DVD-ket hozott forgalomba. A rendőrség a cég franciaországi telephelyein "audiovizuális kalózkodás" címén tartott házkutatást. Az Amazon főleg DVD-ket, videókat és könyveket árusít az interneten keresztül.
Úttörő szerepet játszott a kalózok elleni hadjáratban azon perek sorozata, amelyet a hanglemezipar indított a legkedveltebb internetes fájlcserélő, az egykor ötvenmilliós felhasználót vonzó Napster ellen. Ezek következtében ugyanis a cég 2001. július 21-én kénytelen volt leállítani tevékenységét, azóta pedig fizetős portálként működik. (A Napster forgalmának zuhanásával párhuzamosan több nagyobb hasonló szolgáltatás ugrásszerűen növelte regisztrált felhasználóinak számát.) Azóta több népszerű ingyenes fájlcserélőt - Kazaa, eDonkey, Gnutella - vádoltak meg jogdíjas zenei anyag terjesztésével.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Szembeszállnak a hamisítványokkal a hazai hipermarketek
Az egyik hipermarketben egy héttel ezelőtt lefoglalt hamis dvd apropójából az mfor.hu utána járt annak, miként védekeznek a nagy áruházak az illegálisan másolt termékek ellen. A Tescónál szúrópróbaszerűen ellenőrzik a termékeket, a Metró pedig három lépcsős szűrőrendszert alkalmaz.