Az idei évben szigorított szabályozás következtében a munkafelügyelő jogosult az ellenőrzés során a foglalkoztató és a részére munkát végző személy közötti jogviszony minősítésére.
A munkaügyi ellenőrzés során a foglalkoztatónak kell bizonyítania, hogy valóban vállalkozási-, megbízási szerződés jött létre. Az ellenőrök rendelkezésre kell bocsátani mindazokat a bizonyítékokat, amelyek alapján megállapítható, hogy a vállalkozó részére végzett munka nem munkaviszony keretében történt - számolt be a Világgazdaság. Ennek során kulcskérdés, hogy egyértelmű legyen, a két fél között nem alá-, vagy fölérendeltségi viszony van. A bírságok igen szigorúak, már az első esetben is ötvenezertől kétmillió forintig terjedhet.
A Világgazdaság beszámolója szerint az adóhatóság számára eddig sem jelentett különösebb problémát a színlelt munkaszerződés felismerése. Ilyen esetben az APEH a "munkavállalónál" adóhiányként megállapította a bevallani és befizetni elmulasztott személyi jövedelemadót, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot. Az adóhiány után általában ötvenszázalékos bírságot állapítanak meg plusz a jegybanki alapkamat kétszeresével számított késedelmi pótlékot.
Kapcsolódó anyag
Pánikkeltés az adóamnesztia körül - Nem jár tömeges retorzióval
Megúszhatják a büntetéseket a kényszervállalkozások
Színlelt vagy valós vállalkozás
Az idei évben szigorított szabályozás következtében a munkafelügyelő jogosult az ellenőrzés során a foglalkoztató, és a részére munkát végző személy közötti jogviszony minősítésére.