A lipcsei vállalat alkalmazottai nem csupán pusztába kiáltott szóban, hanem munkaszerződésükben is vállalták, hogy nem mérgelődnek. "Aki bal lábbal kel fel, legjobb, ha otthon marad. Persze, ha túl gyakran teszi, elbocsátás fenyegeti" - mondja a cég menedzsere.
A morgásstopot azután ötlötték ki, hogy egy női alkalmazott állandóan zúgolódott, és kollégái panaszkodni kezdtek emiatt. Amióta viszont - állítja az egyik alkalmazott - szerződésben kötelező a jókedv, mindenki elkezdett "pozitívan" gondolkodni és így vidámabban, hatékonyabban dolgozik.
Jogászok szerint a munkáltató és a munkavállaló elméletileg bármilyen szerződést köthet egymással, így zúgolódást tiltót és mosolygásra kötelező kitételűt is. Elbocsátani viszont valakit csak azért, mert savanyú a kedve, nem biztos, hogy elegendő jogalap.
A hatékonyság-növelésben azonban az osztrákok sem maradnak el német kollégáiktól. Az mfor.hu nemrégiben beszámolt róla, hogy egy osztrák bank "szundi-projekt" keretében altatással próbált a munka hatásfokán javítani. A Sparkasse-ban és stájerországi fiókjaiban dolgozóknak kellett kísérleti jelleggel naponta húsz percet aludniuk ebéd után, akár az oviban. Felmérések szerint ugyanis egy rövid szundi után akár 30 százalékkal is javulhat a produktivitás.
A szundiprojekt vezetője Manfred Walzl neurológus és alváskutató. Kimutatásai szerint az osztrák lakosság egyharmada alvászavarokkal küszködik, ennek köszönhetően nappal aluszékonyak és többet hibáznak munkájukban. Hasonló munkahelyi altatást már évekkel ezelőtt bevezettek az Egyesült Államokban több vállalatnál, és egyes cégek még külön alvósátortábort is felvertek egy teremben az alkalmazottaknak, hogy legyen hol zavartalanul szunyókálniuk.