4p

A jövő év végéig be kellene fejezni a csatlakozási tárgyalásokat azokkal a tagjelöltekkel, amelyek "megfelelően felkészültek" -- szögezte le Günter Verheugen, az Európai Bizottság bővítési biztosa.

Ennek érdekében Brüsszel többek közt arra készül, hogy márciusra teljes körű javaslattal áll elő a személyek szabad mozgását érintő tárgyalási fejezet kapcsán.

Az EU soros elnöksége nem csupán a nizzai csúcson jóváhagyott "útitervben" az idei első hat hónapra kitűzött kilenc fejezetet szeretné júniusig érdemben megvitatni. Svéd jelzések szerint eredményes egyeztetést folytatnak a következő két EU-elnökség -- a belga és spanyol diplomácia -- illetékeseivel annak érdekében, hogy az eredetileg 2002-re ütemezett mezőgazdasági és regionális politikai témakör egyes részeit is napirendre tűzhessék már az idei év első felében.

EU-diplomáciai források arról is beszámoltak ugyanakkor, hogy november óta az Európai Bizottság egyelőre semmilyen újabb tervezetet nem juttatott még el a tagországokhoz. A testületnek mintegy 150 tervezetet kellene átadnia az elnökségnek úgy, hogy utána elég idő maradjon a közös álláspontok kitárgyalására is.

Bennfentesek szerint a nehezebb fejezetek esetében a bizottságnak mintegy öt hétre van szüksége a brüsszeli javaslat formába öntéséhez, míg a tagországok közötti egyeztetés az ezzel foglalkozó bővítési munkacsoporttól legalább két-három hetes tárgyalást feltételez. Azaz egy-egy fajsúlyosabb témakörnél akár nyolc hétre is szükség lehet a végső napirendre tűzéshez.

Verheugen most mindehhez képest sietett leszögezni idei első nemzetközi sajtóértekezletén, hogy a bizottság kész és képes is az elvárásoknak megfelelni, és az "útitervben" jelzett témákban a közös EU-álláspontra vonatkozó tervezeteket elkészíteni. Szakértők ennek kapcsán rámutatnak, hogy Brüsszel dolga ezúttal sokkal nehezebb, mert a jelölt országok álláspontjainak tudomásulvétele mellett az azokban foglalt kérésekre és igényekre is olyan válaszjavaslattal kell majd előállni, amit mind a 15 tagállam képes magáévá tenni.

Az első fél év témái közül ez a legélesebben a személyek szabad mozgása kapcsán merülhet fel, amelynél több tagország is jelezte, hogy a leendő új tagállamokból érkező munkaerő bebocsátásnak átmeneti korlátozását szeretné kérni. Verheugen visszatérően utalt arra, hogy még jelenleg is folyamatban van olyan tanulmányok készítése, amelyek a jelölt országokból érkező munkaerő megjelenésének várható következményeit hivatottak feltárni, s amelyek elkészülte előtt korai bármilyen végleges közös álláspont-tervezetet feltételezni.

Több kérdés is érintette a mezőgazdasági fejezet érdemi tárgyalásának már idei megkezdését, ennek kapcsán azonban Verheugen minden esetben emlékeztetett a tárgyalási "útitervre", amely csak 2002-ben készül a téma tényleges megvitatását napirendre tűzni. A bővítési biztos ennek ellenére úgy vélte, hogy a nizzai menetrend tartható lesz. Mint fogalmazott, a "dátumkérdés" a decemberi csúcs után immár túlhaladottá vált: a nizzai csúcs "világos menetrendet" fogadott el, és az ott jóváhagyott dokumentumok alapján "egyértelmű ablak nyílt az első csatlakozások" bekövetkeztére. Így a folyamatban élenjáró országokkal a tárgyalásokat "2002 végére be kellene fejezni", és ezeknek az országoknak "2004-ben képeseknek kellene lenniük" az európai választásokon való részvételre -- mutatott rá.

Megfigyelők emlékeztetnek, hogy a nizzai csúcs bővítési állásfoglalása valójában ennél árnyaltabban fogalmazott. A 2004-es év dátumszerűen nem is szerepelt a csúcs záróhatározatában, csupán a tizenötök azon "reményének" kifejezéséről volt szó, hogy az uniós reformok megoldása utat nyithat az európai választásokon való részvétel lehetősége előtt.

Szakértők szerint jó esélyt adhat ugyanakkor a tárgyalási folyamat gyorsításának az az új kezdeményezés, amely az Európai Bizottság és az egyes tagjelöltek közötti eddigi nehézkes írásos "papírcsere" helyett a bonyolultabb fejezetek esetében a közvetlen, szakértői szintű konzultációk bevezetésére készül. Az első ilyenre - éppen a személyek szabad mozgásáról -- január végén kerül majd sor a belga fővárosban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!