Szabó János gazdasági vezérigazgató-helyettes az eredményeket ismertető szerdai sajtótájékoztatón elmondta, a jelenlegi piaci környezet alapján továbbra is úgy gondolja, tartható a célkitűzés. Hozzátette, a 10 százalékos rezsicsökkentés negatív hatással van a Telekom energiaszolgáltatási tevékenységére, és a közműadó mellett ez is szerepet játszott az EBITDA csökkenésében. Az energiaszolgáltatás területén azonban lát esélyt a helyzet megoldására, a közműadó szintje pedig az év hátralévő részében már nem fog változni, tekintettel arra, hogy a teljes évi összeget az első negyedévben számolta el a társaság.
A vezérigazgató-helyettes hangsúlyozta, hogy nincs napirenden az energiaszolgáltatási üzletág megszüntetése, arról folynak egyeztetések, hogyan lehet tovább vinni azt. A Telekom arra törekszik, hogy a többi versenytárssal azonos feltételekkel tudjon szolgáltatni, és ehhez elsősorban a beszerzési oldalon szeretne jó pozíciót elérni.
Az energiaszolgáltatás teljesítményének egyébként meghatározó része volt a Telekom-csoport első negyedévi bevételnövekedésében, a 10 százalékos árcsökkentés ellenére is. Szabó János kifejtette, hogy elsősorban lakossági ügyfeleket szolgál ki a Telekom, azonban az energiaportfólió bevételének csak a fele származik az egyetemes szolgáltatásból, a másik fele az üzleti előfizetőktől, és utóbbiak számát szeretné növelni a vállalat.
A várható frekvenciatenderrel kapcsolatban - amelynek kiadása hatással lesz a cég eladósodottsági szintjére, és így az osztalékfizetésre is - úgy nyilatkozott: egyelőre nem lehet megbecsülni annak költségét, mivel nem ismertek a tender feltételei. Nem lehet tudni, hogy mi kerül tenderezésre, milyen formában, és egyelőre az sem világos, hogy hány szereplős piaccal számol a hatóság.
Az osztalékra vonatkozó kérdésre Szabó János úgy válaszolt, hogy a vállalat üzleti teljesítménye stabil, és ez jó kilátás az osztalékalap megteremtéséhez. Ami nem látható előre, az a makrokörnyezet, illetve a kereslet alakulása, továbbá a frekvenciatenderhez kapcsolódó kiadások alakulása.
A Magyar Telekom a korábbi előrejelzésének megfelelően a frekvenciaakvizíciók nélkül a beruházások 5 százalékos mérséklődésével számol az idén a tavalyi költéshez képest. Bevételi várakozását viszont felfelé módosította, és a korábbi legfeljebb 3 százalékos csökkenés helyett az árbevétel szinten tartását prognosztizálja.
A Telekom-csoport árbevétele 2013 első negyedévében 6,8 százalékkal 156,6 milliárd forintra nőtt az előző évi bázishoz képest, nettó eredménye 1,7 milliárd forintra csökkent az egy évvel korábbi 13 milliárd forintról.
MTI