3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Átlagosan 242 ezer forint adót fizettek tavaly összes jövedelmük után azok akik önállóan nyújtották be személyi jövedelemadó-bevallásukat (szja).

Átlagosan 242 ezer forint adót fizettek tavaly összes jövedelmük után azok akik önállóan nyújtották be személyi jövedelemadó-bevallásukat (szja) - áll az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) jelentésében. Az egy év alatt átlagosan kifizetett 242 ezer forint szja 16,9 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi 207 ezer forintnál.

Az összevonás alá eső jövedelmek adóterhe éves átlagban 220 ezer forint volt, ami 17 százalékos emelkedés egy év alatt. Az összevont belföldi jövedelmeket tekintve az átlagos adóalap egy évre 837 ezer forint volt 2000-ben, míg a külföldi jövedelmek átlagosan 2,41 millió forintot tettek ki. Az összevont adóalap így átlagosan valamivel több mint 2 millió ember esetében 844 ezer forint volt, ami 11,3 százalékos növekedés egy év alatt.

Az összevonás alá nem eső jövedelmek (ilyen például az egyéni vállalkozók átalányadózása, az osztalék, az életjáradék, az ingó-vagyon értékesítése) után átlagosan 153 ezer forint szja-t kellett fizetni, ami 21,4 százalékos emelkedés. Ugyanakkor az összevonás alá eső jövedelmek 28,7 százalékkal 386,6 millió forintra emelkedtek 2000-ben.

A munkaviszonyból származó bérek átlagosan 871 ezer forintot tettek ki, ami 11,5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A bevallások szerint végkielégítést 36.096 ember kapott 2000-ben, átlagosan 364 ezer forint értékben. A bevallások szerint tavaly 227 ezer egyéni vállalkozó éves szinten átlagosan 308 ezer forint jövedelmet vallott be. A jövedelmet bevalló egyéni vállalkozók száma egy év alatt 2,5 százalékkal csökkent, míg bevallott átlagos jövedelmük 14,9 százalékkal nőtt.

Mezőgazdasági őstermelésből 8.649 esetben átlagosan 254 ezer forintot értek el egy év alatt. Az 1999-es adatokhoz képest számuk gyakorlatilag nem változott, míg átlagos jövedelmük 2,4 százalékkal emelkedett. A szellemi alkotások jövedelme egy évre átlagosan 277 ezer forint volt, ami 13,1 százalékos emelkedés.

Az adókedvezmények összege egy év alatt 38 ezer forintról 36 ezer forintra csökkent. Ezen belül a családi adókedvezményt az eltartottak után átlagosan 39 ezer forintot értékben vettek igénybe, ami 30 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Jelentősen csökkent viszont a kiegészítő nyugdíjpénztárakba befizetett összeg után igénybe vett kedvezmény értéke. A tavalyi átlagos 20 ezer forint ugyanis 45 százalékkal marad el az egy évvel korábbi adattól.

Az összevonás alá nem eső jövedelmek közül a külföldről származó osztalékot 456-an vettek igénybe, ami átlagosan 7 millió forint jövedelmet biztosított éves szinten. Ez három és félszerese az egy évvel korábbi átlagnak. A bevallók közül 850-en átlagosan 2,5 millió forint jövedelmet értek el határidős opciós ügyletekkel, ami 58,9 százalékkal magasabb az 1999. évi adatnál. Ingatlan bérbeadásból valamivel több mint 77 ezer embernek származott átlagosan 516 ezer forint jövedelme, ez 35,8 százalékkal haladta meg az 1999-es jövedelmet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!