4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha ragaszkodnánk ahhoz az elképzeléshez, hogy Japán jelenlegi sikerei kapcsolatban vannak a konfucianizmussal, ezt a legtöbb japán ember kapásból visszautasítaná. De ha amellett érvelnénk, hogy Japán sikereiben bizonyos értékeknek - stabilitás, rend, a családba vetett hit, harmónia, a munkaerő hierarchiája, a munkáltatókkal és a feljebbvalókkal szembeni lojalitás, a szorgalom és az önművelés fontossága - döntő szerepe volt, ezzel kapcsolatban már nagyfokú engedelmességet tapasztalhatnánk.

Ennek az inverze is igaz: Japánban a rossz teljesítményt kisebb valószínűséggel vezették vissza a képesség hiányára vagy az iskolai oktatás színvonalára, inkább tulajdonították az erőfeszítés hiányának. A japánok hisznek a siker feletti személyes kontrollban vagyis, hogy az erőfeszítéshez hasonló belső, megváltoztatható tényezők fontosabbak, mind a belső, állandó tényezőknél (például a képességeknél), mind pedig a külső tényezőknél (pl. a szerencsénél, a feladat nehézségi fokánál, a tanítás színvonalánál stb). Amerikában az alacsony teljesítményért inkább a balszerencsét kárhoztatják.

Ennek némiképp ellentmond az a vélemény, mely szerint az amerikaiak az elsődleges kontroll - a létező realitás befolyásolása – jelentőségét hangsúlyozzák, míg a japánok nagyobb hangsúlyt fektetnek a másodlagos kontrollra. Azaz a napkelet országában inkább a már meglevő keretekhez való alkalmazkodásra törekszenek és az eleve adott dolgokkal való elégedettség maximalizálása a cél.

Az egyéni motiváció másik átfogó tényezője az oktatás és a gazdasági fejlődés közti kapcsolat. A japán oktatáspolitikában az a legfontosabb, hogy a hivatásbeli és szakmai képzésre egyformán megfelelő gondot kell fordítani, hogy az emberek szakértőkké válhassanak. Japánban a tanulás már évszázadok óta a sikeres életpálya gyökereit jelentette, és ennek megfelelően a karrierorientáltság alapozza meg azt, ahogyan a társadalom az iskoláztatásra tekint.

Egy 80-as években készült kutatás kimutatta, hogy Japánban az egyén karrierlehetőségeit közvetlenül meghatározzák tanulási tapasztalatai, és hogy a diákokat elsősorban az motiválja, hogy ennek a ténynek tudatában is vannak. Ismeretes, hogy a nagy üzleti vállalkozások inkább a jogi, közgazdasági karok hallgatói, az üzleti managementet, kereskedelmi ismereteket és mérnöki tudományokat tanult diákok közül toborozzák új alkalmazottaikat, semmint a bölcsészettudományi karokon. Az egyén ennek tudatában motivált a tanulásra, és ennek ismeretében dönti el azt is, hogy mit tanuljon. Vagyis a japán diákok már egészen kis koruktól fogva arra szocializálódnak, hogy tanulmányaik során erőfeszítéseiket a természettudományokra és a matematikára összpontosítsák, hogy a nagyobb presztízsű egyetemekre próbáljanak bejutni, mivel meg vannak győződve arról, hogy ha mindebben sikeresek, akkor a nagyobb, stabilabb, profitképesebb japán üzleti cégek valamelyike őket fogja majd választani.

Úgy tűnik, Japánban a család, valamint az énfogalom, a kontroll helye, az oktatásügy szervezése és vezetése a motiváció magyarázatának szélesebb látókörű felfogását kijelölő láncolatot képeznek. Ez a felfogás a japán kultúra egyediségének kérdésére helyezi át a viták hangsúlyát, és a kutatók figyelmét a konfucianizmus széles körben elterjedt filozófiai rendszerére és annak különböző tulajdonságaira összpontosítja. Sok tudós a konfucianizmust a motiváció kérdéseihez kapcsolja, és nyíltan kijelentik, hogy a japánoknak a szorgalomra, érdemre, kemény munkára, egyszerűségre orientáltsága és a "motiváció" számtalan kérdése közvetlenül Kelet-Ázsia konfucianista filozófiai örökségével van kapcsolatban.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!