A versenyképesség teremthet alapot hosszú távon a bérfelzárkóztatáshoz, amelynek szükségességében nincs vita - mondta a munkaügyi tárca politikai államtitkára tegnap egy, a szociális párbeszédről és a gazdaság versenyképességéről szóló beszélgetésen. Csizmár Gábor utalt arra, hogy az utóbbi két évben a reálbérek jóval nagyobb ütemben emelkedtek a termelékenységnél, tavaly a 2,9 százalékos GDP-bővülés mellett 9,2 százalékos volt a reálkereset-emelkedés - írta a Népszava.
Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke tévhitnek nevezte, hogy a versenyképesség megtartásának, illetve javításának az alacsony bér lenne a feltétele. Mint hangsúlyozta, foglalkoztatási szerkezetváltás van és az országból kezd távozni az olcsó munkabérre települt tőke. Így magasabb hozzáadott értékű termékek előállítására van szükség. Emellett fontos a hosszú távú adó- és járulékpolitika kialakítása - idézte az elnököt a Népszava.
Kapcsolódó anyagok
Az uniós bérek harmada a magyar
Béralku a munkahelyen - még több pénzt
Stratégia nékülinek tartják a foglalkoztatáspolitikát
Teljesítményarányos bérpolitikára van szükség
A munkaerőpiacon érintett felek mindegyike egyetért abban, hogy a bérpolitikának támogatnia kell a versenyképességet, annak megvalósítása során azonban mindenki más receptet alkalmazna.