Az OECD célja ezzel a tanácskozással, hogy eloszlassa az off-shore országok vezetőinek fenntartásait a szervezet politikájával szemben, megnyerje őket a pénzmosással, az adóeltitkolással és az adócsalással szembeni együttműködés gondolatának. Ennek keretében elvárja tőlük, hogy kötelezzék magukat a banktitok feloldására.
A párizsi székhelyű OECD tavaly júniusban tette közzé az adóparadicsomok feketelistáját; a felsorolt 35 országot -- köztük több Karib-térségi területet -- azzal fenyegette meg, hogy büntetőintézkedéseket kezdeményez velük szemben, ha hatóságaik nem lépnek fel a pénzmosással szemben. Eddig mindössze nyolc, adóparadicsomként számon tartott terület mutatott készséget arra, hogy együttműködjék az OECD-vel, közéjük tartozik a Bermudák, a Kajmán-szigetek és Man szigete.
A többiek szerint az OECD korlátozza szuverenitásukat, beavatkozik belügyeikbe; ha javaslatait megvalósítanák, kárt okoznának saját gazdaságuknak, mert menekülésre késztetnék a náluk megtelepedett tőkét. Az OECD ezért a büntetőintézkedések kilátásba helyezése mellett most nagyobb hangsúlyt helyez a meggyőzésre, a "közös gondolkodásra" és a segítségnyújtásra, tanácsadásra: a karibin kívül hasonló regionális pénzmosás ellen szemináriumot rendez februárban Tokióban is.
Kondo Szeicsi, az OECD japán főtitkárhelyettese a Financial Timesban elismeri, hogy jobb esély lenne a karibi és csendes-óceáni adóparadicsomok hatóságainak meggyőzésére, ha Luxemburg és Svájc (mindkettő OECD-tagállam) eleget tenne azoknak a szabványoknak, amelyeket a szervezet az előbbiektől elvár.
Terítéken az off-shore paradicsomok
Az OECD az adóparadicsomok megzabolázására indított kampánya keretében a Karib-tengeri országok képviselői tegnap kétnapos tanácskozást kezdtek Barbadoson.