3p

A közelmúltban Róma, München és Brazília is nyílt forráskódú operációs rendszerre váltott át, Japán, Kína és Dél-Korea pedig fontolgatja az átállást. Nem véletlen, hogy egyesek már a Microsoft-birodalom elleni kihívásról beszélnek.

Biztonságban jobb a Linux?

Teszi ezt annak ellenére, hogy sokan a biztonság, illetve éppen annak hiánya miatt pártoltak el a Gates-birodalomtól. "Ezen a területen a Linux sokkal többet képes nyújtani" - véli Seibt. Míg a Microsoft-felhasználókat állandóan fenyegeti a vírusveszély, addig a linuxosok esetében ez nincs így.

Gallman szerint viszont a Linux rendszere sem támadhatatlan, bár elismeri, hogy nekik is van mit pótolni. Viszont a Microsoft már eddig is sok energiát fektetett a biztonság fokozásába, emellett szoftvereik még ma is sokkal elterjedtebbek a világon, mint a Linux vagy a Unix. Emiatt ezen a területen nem érdemes összehasonlításokat tenni, mondja Galmann. Adatai szerint a cég jelenleg 700 millió felhasználóval büszkélkedhet.

Azt mindenesetre Steve Ballmer, a Microsoft egyik vezetője is elismerte, hogy a vállalatnak kárt okoztak a Windows biztonsági problémái. Sok nagyvállalat ugyanis emiatt nem mert velük több évre szóló liszensz-szerződést kötni.

Mi várható a jövőben? Amint azt a Menedzsment Fórum megírta, 2003 elején a Linuxnak már 15-20 százalékos részesedése volt a szerverpiacon. A MetaGroup előrejelzése szerint 2007-re a szerverek közel felén fog Linux futni.

Az IDC piackutató cég szintén a nyílt forráskódú szoftverek előretörését konstatálta a szerverpiacon. 2003 utolsó negyedévében 13,7 milliárd dollár értékben keltek el szerverek, ebből 960 milliót tett ki a Linux forgalma. Ez 61 százalékos növekedést jelez az előző évhez képest Az Unix-szerverek 5,1 milliárd eurós forgalmat hoztak. A tavalyi év szerverpiaca egyébként összesen 46,1 milliárd dollár forgalmat produkált, a listát az IBM vezette.

Linux: a jövő célkeresztjében az otthoni desktopok

A Linux más szempontból is előretörést szeretne elérni. "Következő lépésként a vállalati, s végül az otthoni desktopokat vesszük célba" - árulta el Seibt. Az otthoni felhasználók a Linux számára eddig nem játszottak jelentős szerepet. Még ha azonban sikerülne is áttörést elérni a vállalatoknál, az még korántsem garantálná a sikert az otthoni felhasználóknál. Ők ugyanis - a cégek szakembereivel szemben - korántsem profik, ezért számukra megoldhatatlan problémát jelenthet az, ha a hardware és a Linux-szoftver "nem képes elviselni egymást." Ha szeretné, hogy a Linux installálása után is működjön minden, akkor olyan hardware-re van szüksége, amelyet már legalább fél éve használ, állítják szakemberek.

Mindez azonban valószínűleg csak átmeneti probléma, s "a Linux-hívők" optimistán tekinthetnek a jövőbe. Amennyiben a jelenlegi trend folytatódik, úgy a Microsoft-monopólium rövidesen meginoghat.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyagok
Pingvin papa odateszi magát
Félni a barátoktól kell, nem az ellenségektől

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!