Értékessé kell tenni magunkat
Szintén nem a divatos, pénzről és hatalomról szóló karrierfelfogást hangsúlyozza Juhos Andrea, karriertanácsadó, a DBM Magyarország ügyvezető partnere: a tudatos karrierépítés nem csupán azt jelenti, hogyan lehet a céges ranglétrán feljebb jutni, hanem elsősorban azt, miként lehet valaki értékes, több területen alkalmazható a vállalaton belül, vagy a munkaerőpiacra kikerülve hogyan tud könnyebben váltani. Tudomásul kell venni, hogy biztos munkahely nincs és a vezetői pozíciók száma is véges.
A tanácsadó a folyamatos képzésekben látja a karrierépítés kulcsát. "Azt tanácsolom minden munkavállalónak, folyamatosan képezze magát, hiszen a tudás a diploma megszerzése után néhány éven belül elavul."
Továbbképzés: ne csak jelenlegi szakmánkban
A továbbképzéseknél két irány lehetséges: vagy a szakmához kapcsolódó tréningeken való részvétel - így például értékesítők esetében a kommunikációs vagy befolyásolási tréning -, vagy egy a szakterülethez nem kötődő, de távlatokban hasznot hozó képzés. Utóbbi akkor kerül előtérbe, ha tudjuk, hogy 2-3 év múlva milyen irányba szeretnénk váltani és ezt készítjük elő továbbképzésekkel. Érdemes átgondolni, ha váltani szeretnénk néhány év múlva, hol tudjuk elképzelni magunkat - fogalmazott a karrier-tanácsadó.
A nyelv és az informatika hasznos
"A nyelvi és az informatikai továbbképzések mindig hasznosak. Emellett az önismeret és a kapcsolatépítés fejlesztését vélem nagyon fontosnak - jegyezte meg Juhos Andrea. "A multinacionális cégeknél dolgozóknak könnyebb a helyzetük, mert a munkaadók sok tréninget szerveznek az alkalmazottaknak, néha már túlságosan is sokat. A kis és középvállalkozásoknál dolgozók kevesebb továbbképzési lehetőségben részesülnek. A munkaadótól függetlenül nekik is azt javasolom, ha nem kapnak, költsenek saját zsebből önképzésre, mert hosszú távon mindenképpen megéri" - véli a karrier-tanácsadó.
Forrás: Jobpilot
Kapcsolódó anyagok
Egyéni karrier - megvalósult vágyak és célok
Karrierépítés fájdalommentesen
A tudatos tervezés a sikeres karrier kulcsa
Szemléletváltás a karrier-menedzsmentben
Tévhitek a karrierépítésről
Mit jelent a karrierépítés? Mi számít karriernek? Hogyan őrizhetjük meg értékünket munkavállalóként? A Jobpilot két tanácsadót kért arra, fogalmazzák meg, mi számít számukra egészséges karriernek, és mit tanácsos kerülni.