Különleges személyes adat
[ajanlo=194][igazitas=left/]Mivel a keletkezett tesztadat különleges személyi adatnak minősül, a pszichológus csak abban az esetben adja ki a leendő munkáltatónak a teljes személyiségrajzot, ha a vizsgált személy ehhez írásban hozzájárul. "A kiértékelést követően - mivel abban szerepelhetnek kellemetlen megállapítások - a vizsgálat előtt aláírt nyilatkozat ellenére ismételten megkérdezzük a pályázót, kiadhatjuk-e a részletes elemzést. Ha ehhez nem járul hozzá, csak azt közöljük a cég képviselőjével, hogy megfelelőnek találtuk-e a jelöltet a pozíció betöltésére vagy sem" - szögezte le Komóczi Mihály.
A Rorschach-ot egyébként a kiválasztási módszerek egyikeként érdemes használni, a legmegfelelőbb kolléga kiválasztásához önmagában ezen, vagy más teszt alkalmazása nem elegendő. Az alkalmassági vizsgálat akkor lesz igazán sikeres, ha más teszteken is átesik a jelölt.
Forrás: Jobpilot
Kapcsolódó anyagok
Gondoskodó változásmenedzselés
Matekfeladvány is lehet belépő az állásinterjúra
A legalkalmasabb munkavállaló kiválasztása soklépcsős folyamat
Változó módszerek a munkaerő-kiválasztásban
Tintapacákkal a vezetői székig
A vezetők kiválasztásához egyre gyakrabban alkalmazzák az úgynevezett "Rorschach-tesztet". A 10 tintafoltot ábrázoló táblából álló teszt képes a psziché mélyére hatolni, kiértékelésével a pályázó személyiségéről - viselkedéséről, másokhoz és a külvilághoz fűződő kapcsolatairól, gondolatairól - kaphatnak a szakemberek átfogó képet.