Ugyan a január elején kialakult gázválság mára megoldódott és folyamatosan érkezik orosz gáz Magyarországra, látni kell, hogy a válság bármikor kiújulhat, amennyiben Ukrajna nem fizet a Gazpromnak - jelezte Klaus Hammer, az E.On Földgáz igazgatósági elnöke az elmúlt napok eseményeit értékelve.
A válság első tanulsága, hogy megérte a tárolóbővítési beruházás és a jelenleg is folyó kapacitásnövelő projektünk helyi és regionális szempontból is hasznos - mondta Hammer a Napi Gazdaságnak. Amikor megvásárolták a tárolókat, a kitárolási csúcskapacitás napi 46,5 millió köbmétert tett ki, a tárolható mennyiség pedig 3,4 milliárd köbméter volt. A gázkrízis megerősítette azt, amit mindig is hangsúlyoztunk - jelezték a cég vezetői -, vagyis a forrásdiverzifikálás fontosságát, még akkor is, ha az többletköltséggel jár. A cégcsoport mindent megtesz az Adria lng-terminál építése érdekében a horvátországi Krk szigetén.
Ugyanakkor a háztartások energiahatékonyságának növelésével Magyarország évente 1 milliárd köbméter földgázt takaríthatna meg. Az IEA (Nemzetközi Energiaügynökség) legutóbbi jelentése szerint Magyarországon a fűtési célú lakossági fogyasztás 70 százalékkal haladja meg az uniós átlagot és 275 százalékkal a legalacsonyabb európai értéket. Ráadásul az épületek fele 1945 előtt épült.
Az ipari fogyasztást vizsgálva az áramtermelési kapacitás 50 százaléka 25 évesnél régebbi, és azzal, hogy a földgázüzemű erőművek átlagos hatékonysága 38 százalékos, mintegy 20 százalékkal lemaradunk a mai technikai színvonaltól. Megfelelő intézkedésekkel további 800 millió köbméterrel lehetne csökkenteni a gázfogyasztást, ami összességében a teljes felhasználás 10 százalékát is kiteheti - tehát lenne mit tenni a beszerzési lehetőségek diverzifikálása mellett is, olvasható a Napi Gazdaságban.