A franchise-rendszerben kiépülő hálózathoz megkapták az agrárminisztérium jóváhagyását, és az első üzem építése augusztus végén már megkezdődött Mezőkomáromban. A Fejér megyei településen 1,1 milliárd forintos fejlesztés keretében három nagy csarnok készül, az alapanyagraktár, a fermentáló-, valamint a hőkezelő, granuláló-, kiszerelőcsarnok. Az elképzelések szerint a termelés 2007 harmadik negyedévében indul meg a mezőkomáromi létesítményben.
Úgy tervezik, hogy a franchise-hálózat tagjainál egységes lesz az épületek megjelenése és az alkalmazott technológia is. Az 50-60 főt foglalkoztató üzemek évente 50 ezer tonna állati trágya és cellulóztartalmú szerves hulladék feldolgozására alkalmasak, ezekből mintegy 25 ezer tonna talajjavító anyagot tudnak előállítani.
A létesítményeket üzemeltető cégekben a területet és az infrastruktúrát biztosító önkormányzatok kisebbségi tulajdonosok lesznek. Az egyes projektekhez a szükséges önerőt, mintegy 200-230 millió forintot a magyar magánszemélyek tulajdonában lévő Agroferment adja, a fennmaradó részt bankhitelből fedezik - mondta el Ugrai István.
Hatszoros túljelentkezés az épülő üzemekre
A hálózat következő üzeme várhatóan Füzesgyarmaton épül fel; hamarosan megkapják a jogerős építési engedélyt. Egyelőre két további települést - Sümeg, Jákó - választottak ki helyszínként, de az érdeklődést jól mutatja, hogy a fennmaradó hat gyárra 35-40 helyhatóság pályázik. Az elképzelések szerint 2008-ra mind a tíz hazai létesítményt felépítik, és az önkormányzatok évente jelentős bevételre számíthatnak majd a talajjavító anyag értékesítéséből.
Az Agroferment Szlovákiában és Csehországban is egy tíz-tíz tagból álló hálózat kiépítését tervezi; mindkét államban létrehozták már a projektekhez szükséges központi cégeket. Csehországban már megkapták az állami hozzájárulást, Szlovákiában jelenleg is tárgyalnak, de Ugrai István szerint jövőre megkezdődhet a hálózat első helyi üzemének az építése - írja a Világgazdaság.