A vállalatok gondjai abból adódnak, hogy a megfelelő képesítésű külföldieknek egyszerűen nem jut elég amerikai vízum. A törvényhozás jelenleg is tárgyal arról, hogy 77 százalékkal emelje az úgynevezett H-1B-kategóriás képzett munkavállalók számára kiadott vízumok számát - írja a Bloomberg.
A lobbizás már régóta folyik, Craig Barrett, a kaliforniai székhelyű Intel elnöke például már majdnem 10 éve tárgyal ez ügyben. "Ezek az emberek, akiket nem engedünk be országunk területére, segíthetnének a gazdaság fellendítésében. Tegyük az Egyesült Államokat olyan hellyé, ahol szabad akaratukból szeretnének élni és dolgozni, fogadjuk őket tárt karokkal" - mondta el az elnök.
Az Intel már kezd áttelepülni
A világ legnagyobb félvezetőgyártója már meg is kezdte egyes feladatkörök áttelepítését olyan országokba, melynek engedékenyebb a bevándorlási politikája, így például Kanadába, Írországba és Izraelbe. Ha a kongresszus nem változtat jelenlegi gondolkodásmódján, ez a trend folytatódni fog - közölte a vállalat illetékese.
Sokkal több bevándorló kéne
Egyesek szerint a technológiai cégek egyszerűen azért nem találnak embert bizonyos feladatkörök elvégzésére, mert nem hajlandók eleget fizetni, az mindenesetre tény, hogy e vállalatok nagymértékben függnek a bevándorló munkaerőtől. Ez abból is látszik, hogy a Microsofthoz, az Intelhez vagy az Oracle-hez hasonló óriáscégek évente mindössze 65 ezer külföldi munkavállalót alkalmazhatnak, amely keretet általában pillanatok alatt felélik.