Az Opten céginformációs szolgáltató társaság három évre visszamenőleg vizsgálta a tulajdonosok és a cégjegyzésre jogosultak kapcsolatrendszerét a bókerbotrányban érintett vállalkozásoknál. Az, hogy gazdasági és jogi értelemben melyik céget mennyire érinti a brókerbotrány, nagyban függ attól, hogy milyen jellegű kapcsolat fűzi a bedőlt pénzintézetekhez - idézi a közlemény Tóth Tamást, az Opten Kft. ügyvezető igazgatóját.
A brókercégekhez köthető vállalkozások érintettségét jelentősen befolyásolja a tulajdonosi hányad, a gazdasági forma, illetve az, hogy a tulajdonosi, cégjegyzésre jogosult kapcsolat hatályossága milyen időszakra tehető.
A cégeket érő negatív hatások a felszámolási eljárások, illetve cégmegszűnések révén is elérhetik a kapcsolódó vállalkozásokat. Ezek a hatások a leányvállalatokat, illetve a közvetlen tulajdonosi vállalkozásokat érinthetik a legérzékenyebben, míg a felszámolás alá került cégekhez távolabbi ponton kapcsolódó testvérvállalkozásokat vagy közvetett tulajdonosi cégeket kevésbé - ismertette a szakértő.
Rámutatott: mivel az Országgyűlés elfogadta a brókerbotrányok károsultjainak kártérítését szolgáló vagyon biztonságba helyezéséről szóló törvényt, a cégcsoport egyes tagjait további - büntetőjogi - következmények is érinthetik, illetve sújthatják. Ennek értelmében bizonyos esetekben a cégek kapcsolt vállalkozásainak vagyonát is zár alá vehetik (a vezető tisztségviselő, az alkalmazott, valamint a könyvvizsgáló vagyonának zár alá vétele mellett).
A vizsgált cégek döntő többsége aktív tevékenységet folytatott, mintegy 3700 alkalmazottal rendelkeznek együttesen. A vállalkozások a hazai átlaghoz képest viszonylag stabilan működtek az elmúlt években, átlagéletkoruk meghaladja a 12 évet. A brókercégek felszámolásának következtében a cégcsoportokban az érintett alkalmazottak egy részének munkaviszonya is megszűnhet.
A cégcsoportok majdnem minden ágazatban érintettek, de elsősorban a pénzügyi és ingatlanügyletek, valamint a szakmai tanácsadás jellegű tevékenységek dominálnak - idézi a közlemény az Opten Kft. ügyvezető igazgatóját. A vizsgált 229 cég aktivitását jól jellemzi, hogy az elmúlt három évben több mint 2,5 milliárd forint uniós pályázati támogatásban részesültek, és a közbeszerzésekből is kivették a részüket közel 1 milliárd forinttal - derül ki az Opten adataiból.
MTI