Régóta tart a vita arról, nyitva lehessenek-e az üzletek vasárnap, néhány évvel ezelőtt a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elevenítette fel a kérdést. "Érthető, hogy legyen egy tényleges pihenőnap, azonban a többi érvet is érdemes megvizsgálni a döntés előtt" - véli Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Tényleges pihenőnap legyen
A KDNP öt parlamenti képviselője még tavaly novemberben nyújtott be egy törvényjavaslatot az Országgyűlésnek, a képviselők azt szeretnék elérni, hogy a vasárnap tényleges pihenőnap legyen. Szerintük csak azoknak szabadna a hét utolsó napján is dolgozni, akiknek a munkájára ténylegesen alapvető társadalmi szükséglet mutatkozik.
A kereszténydemokrata politikusok szerint az éjjel-nappali szolgáltatások jelenlegi ütemű terjedése, vagy az, hogy azok a hét minden napján, a nap 24 órájában elérhetőek, társadalmilag nem fenntartható. Az éjjel-nappali társadalom szükségszerűen vonja magával a munkavállalók egyre hosszabb heti munkaidejét.
Örök kérdés
A vasárnapi nyitvatartás örök téma, már a rendszerváltozás után felvetődött, hogy valahogy szabályozni kellene. Sőt, egy időben az ünnepnapok kapcsán is hasonló vita volt a szakmán belül - idézi fel Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint sok oldala van a kérdésnek, érdemes minden érvet figyelembe venni a végső döntés előtt.
"Érthető, hogy legyen egy tényleges pihenőnap, azonban az ellenoldalnak is vannak érvei, melyeket szintén érdemes figyelembe venni. A kereskedők között is megoszlanak a vélemények, de elsősorban üzleti érdekek motiválják őket, hiszen sok kereskedőnek nem is érdemes kinyitnia vasárnap, ők valószínűleg támogatnák a kötelező zárva tartást" - vázolta fel kérdésünkre Vámos György.
A szakember hozzátette: más ágazatokban is dolgoznak vasárnap, a vasárnapi munka pedig a GDP jelentős részét adja. "Sok vásárlót érint a kérdés, ahol nyitva vannak az üzletek, ott jelentős forgalmat bonyolítanak. Emellett fontos figyelembe venni, hogy vannak olyanok, akik csak vasárnap tudnak bevásárolni" - teszi hozzá a szakember.
Több ezer munkahely veszélyben?
"Azok valószínűleg örülnének egy ilyen parlamenti döntésnek, akik most is a zárva tartás pártján állnak, ugyanakkor több ezer embert kellene elbocsátani a kereskedelemből, mivel jelenleg hét napra veszik fel a dolgozókat a cégek" - mondta kérdésünkre az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Vámos György szerint ha valaki azt mondja, hogy a vasárnapi kötelező zárva tartás miatt nem kell leépítenie, annál most valami nincs rendben, ugyanis egyértelmű, hogy rövidebb nyitva tartás alatt kevesebb munkaerőre van szükség.
"Mi azt tanácsoljuk a politikusoknak, hogy minden érvet vegyenek figyelembe, mielőtt a végső döntést meghozzák. Az egésznek van például egy turisztikai vonatkozása is: furcsa lenne, ha például a Balatonnál főszezonban vasárnap be kéne zárni az üzleteknek, büféknek" - mondta Vámos György.
A szakember szerint ha megvalósul a terv és vasárnap nem lesznek nyitva az üzletek, akkor akár bevásárlóturizmus is indulhat a környező országokba, könnyen lehet, hogy a határmenti településeken lakók inkább a szomszédban költik majd el pénzüket a hétvégén.
A KDNP képviselői a javaslatban többek között azzal érvelnek, hogy a kiskereskedelmi forgalom mindössze 5 százaléka realizálódik vasárnap. Vámos György szerint azonban ezt nem lehet ennyire egyszerűen kezelni, hiszen a hét utolsó napján csak kevés üzlet van nyitva, náluk jóval nagyobb a forgalom ennél, hiszen ebbe az 5 százalékos adatba azok is beletartoznak, akik nincsenek nyitva.
Beke Károly
Menedzsment Fórum