A kiskereskedelmi forgalom decemberben 3,3 százalékkal, 2006 egészében 4,4 százalékkal, a IV. negyedévben pedig 2,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit a naptárhatástól megtisztított volumenindexek alapján. Tavaly januárban az eladások 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2007 januárjában 404,7 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Az eladások 51,5 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 17,6 százaléka bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 10,8 százaléka a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk üzletekben bonyolódott, a többi szakágazat részesedése 20,1 százalék volt.
Tovább lassult az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának növekedési üteme, a 2007. januári értékesítés volumene csak 0,6 százalékkal haladta meg a tavaly januárit.
Míg az eladások 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek - hipermarketek, szupermarketek, vegyesboltok - forgalma 0,8 százalékkal nőtt, addig az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai 2,1 százalékkal elmaradtak az előző évi szinttől.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma januárban 1,8 százalékkal bővült. Kiemelkedően nőttek a gyógyszer-, gyógyászati termék-, illatszer-kiskereskedelem eladásai egy év alatt. A textil-, ruházati- és lábbeli üzletek az átlagot meghaladóan, 4,2 százalékkal tudták növelni forgalmukat; a bútor-, háztartási cikk-, építőanyag-, valamint a csomagküldő kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma mérsékelt ütemben, 0,6 százalékkal emelkedett.
Az iparcikk jellegű vegyes-, a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk-, továbbá a használtcikk-kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene 5,1 százalékkal csökkent a 2006. januárihoz képest.
Lemaradva az EU-átlagtól
Januárban - a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint - az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának volumene 0,5 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma 0,2 százalékkal maradt el az egy hónappal korábbitól.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2007 januárjában az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 1,4 százalékkal nőtt, az eurózóna országaiban 0,1 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, a naptárhatástól megtisztított adatok alapján. A magyar kiskereskedelem dinamikája nem érte el az EU-27 átlagát.