Az FTC Labdarúgó Zrt. tavalyi évre vonatkozó beszámolója szerint 2013-ben 124,5 millió forintos profitot termelt a fociklub az előző évi 510,5 milliós veszteség után. Első ránézésre akár gondolhatnánk azt is, hogy valami jó irányba sikerült gazdaságilag elmozdulni, ám a részletes adatok letörik a lelkesedést.
Ezekből kiderül ugyanis, hogy az egyéb bevételek között elszámolt 1,14 milliárd forintos tulajdonosi támogatás az, ami most egyenesbe tudta húzni a klub szekerét. Erre nemcsak azért volt szükség, mert folyamatosan veszteséges volt a "termelés", de azért is, mert 2012-ben már mínuszos volt a klubot működtető cég saját tőkéje. Ez pedig legvégső esetben a cég jogutód nélküli megszűnését is eredményezheti.
Tehát a 2012-es -466 milló forintos saját tőkét sikerült plusz tartományba fordítani, értéke tavaly 378,7 millió forint volt. Ha jobban elmélyedünk a részletekben, azt is láthatjük, hogy a jegyzett tőkét csak minimálisan, 2 ezer forinttal emelték meg, míg a tőketartalék 700 millió forint felett nőtt.
Emelkedő bevételek és kiadások
Ahogy a cikk elején említettük, az eredényre egy 1,14 milliárd forintos tulajdonosi támogatás mindenképpen hatással volt, de a "zöldek" bevételei is sokkal kedvezőbben alakultak. A korábbi 748 millió után ugyanis kicsivel több mint egymilliárd folyt be a klub kasszájába értékesítésből fakadóan. Ennek közel fele, 522 millió szponzori és reklámbevétel volt, 216 millió jött a közvetítési jogokból és 113 millió a belépőjegyekből, bérletekből. Mindhárom bevételtípus nőtt az előző évhez képest. Legnagyobb mértékben egyébként pont a szponzori és reklámbevételek soron volt emelkedés. De 447,4 milliós szponzori támogatást számoltak el az egyéb bevételek soron is..
A bevételek mellett a kiadások is növekedtek: anyagjellegű ráfordítás címén kicsivel több mint egymilliárdot költöttek a korábbi 800 millió után, személyi jellegű ráfordításként viszont drasztikusan emelkedtek a költségek. Tavaly 1,5 milliárdos volt a kiadás a korábbi 985 millió után. Az átlagos statisztikai létszám ezzel párhuzamosan a korábbi 117 főről 128 növekedett.
Csökkenő kötelezettségek
A mérlegben még egy említésre méltó rész van, ez pedig a Fradi kötelezettségeit taglalja. Ezek nagysága a 2012-es 1,016 milliárd forint után tavaly év végén már "csak" 866 milliárd forintot tett ki. A teljes állomány rövid lejáratú kölcsönöket jelent, ezen belül is a legnagyobb részt szállítói kötelezettség teszik ki, kicsivel több mint 500 millió forint értékben - egy évvel korábban ezen a jogcímen még "csak" 225 millióval tartozott a Fradi. A második legjelentősebb tételt az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek sor jelenti, 211 milliós értékkel.
Székely Sarolta
mfor.hu